Úředník sociální péče o děti z druhého největšího města v České republice řekl, že romští uprchlíci z Ukrajiny nevyhrožovali, že vezmou děti do vazby, ale neřeknou, co řekli svým matkám.

Lucie Darebníková, vedoucí brněnského odboru sociálně-právní ochrany dětí, červen 2022. (Foto: Jarmila Balážová)

Brněnští pomocní dobrovolníci, kteří byli v kontaktu s dětmi a ženami římského původu, kteří uprchli před válkou na Ukrajině, uvedli, že městský úředník pohrozil, že děti vezme do vazby, pokud neopustí oblast. Město navrhlo jejich přemístění, aby je dostalo z vlakového nádraží. K výhrůžkám prý ve středu pomáhali strážníci městské policie, kteří navštívili oplocený pozemek mezi ulicemi Benazova a Colliste.

Vedoucí brněnského odboru sociálně-právní ochrany dětí Lucie Darebníková popírá, že by takové výhrůžky padly, ale nechtěla říct, co uprchlíkům řekl. „Všechny maminky přišly k nám do Clarku a řekly nám, že pokud neopustí Českou republiku, vyzvednou si děti, pokud neodjedou z Brna,“ řekl Peter Erin Kovak, brněnský dobrovolník, který pomáhá dětem. Ženy.

„Každé rodině bylo řečeno jinak, ale muselo to pro ně být velmi děsivé. Někteří z nich měli pocit, že nemají jinou možnost, než okamžitě odejít. Odešli i ti, kteří si zřizovali její výhody,“ řekl novinář deníku. Deník nJana Ustohalová, která byla na místě ve středu.

„Řekli nám, že jim také vyhrožovali, když bydleli před nádražím, a asi 10 žen nám o sobě svobodně řeklo,“ řekla Christina Studena z Grand Initiative, brněnské občanské společnosti na pomoc Římanům. Uprchlíci. Lucy Terepniková, vedoucí brněnského odboru sociálně-právní ochrany dětí, ve středu odmítla představu vyhrožování ženám.

„Stál jsem tady s těmi lidmi, měl jsem tady překladatele, měl jsem tady své kolegy. Já vím, nejsem tu jediný, já jsem ten, kdo slyšel, co říkám, takže ti, kteří viděl jsem to tady, může to potvrdit.“ Nezmínila se o tom, co řekla.

Děti římského původu a jejich dospělé ženské příbuzné, které uprchly před válkou z Ukrajiny, byly převezeny z nádraží, kde několik týdnů bydlely, na pozemek u hotelu Grant u Brna. Venkovní prostranství před nádražím, kde poprvé spali, později město oplotilo.

READ  Clarkson se vrací do českých dnů příští týden Místní

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.