Prvního bilionáře světa by bylo možné vidět v příštích deseti letech: Oxfam

Prvního bilionáře světa by bylo možné vidět v příštích deseti letech: Oxfam

Skupina prosazující boj proti chudobě předpovídá, že svět uvidí svého prvního bilionáře v příštím desetiletí, protože propast mezi bohatými a chudými se bude nadále prohlubovat.

Vydal Oxfam International Nedělní zpráva Očekává se, že během příštích deseti let se objeví bilionář, zatímco vymýcení chudoby bude trvat 230 let. Zpráva uvádí, že pět nejbohatších lidí na světě od roku 2020 zdvojnásobilo svůj majetek, ale ve stejném období zchudlo 5 miliard lidí.

Stlačováním pracovníků, daňovými úniky, privatizací státu a podněcováním klimatického kolapsu korporace zvyšují nerovnost a slouží k zajištění stále většího bohatství pro své bohaté vlastníky. Aby vlády ukončily extrémní nerovnost, musí radikálně přerozdělit moc miliardářů a korporací nad obyčejnými lidmi.

Od roku 2020 miliardáři zbohatli o 34 % a jejich bohatství roste třikrát rychleji než inflace. Zpráva uvedla, že sedm z deseti největších společností kotovaných na burze má miliardáře generálního ředitele nebo hlavního akcionáře miliardáře. Celková hodnota těchto společností podle zprávy činí 10,2 bilionu dolarů.

Zpráva uvádí, že muži mají o 105 bilionů dolarů větší majetek než ženy, což odpovídá čtyřnásobku velikosti americké ekonomiky. Zjistilo se také, že ve Spojených státech je typické bohatství domácnosti černošské rodiny pouze 15,8 % bohatství bílé rodiny.

Senátor Bernie Sanders (I-Vt.) napsal úvod k nejnovější zprávě organizace.

„Miliardáři bohatnou, dělnická třída bojuje a chudí žijí v zoufalství. To je žalostný stav globální ekonomiky,“ napsal.

„To jsou špatné zprávy. Ale tady jsou dobré zprávy,“ dodal. Díky organizacím, jako je Oxfam, stále více lidí po celém světě vytváří spojení mezi tvrdou ekonomickou realitou svých životů a destruktivní povahou našeho kapitalistického systému, který odměňuje chamtivost a prospěchářství nad jakoukoli jinou lidskou hodnotu, dodal.

Copyright 2023 Nextstar Media Inc. všechna práva jsou uložena. Tento materiál nesmí být publikován, vysílán, přepisován nebo redistribuován.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *