Jackson v této sezóně získal svůj čtvrtý titul Světového poháru v rychlobruslení

Cairns, Utah (AFP) – Erin Jackson vyhrála v pátek svou čtvrtou zlatou medaili Světového poháru v rychlobruslení v této sezóně, když na Utahském olympijském oválu zdolala běh na 500 m na ledě.

Devětadvacetiletá Američanka zabruslila před svou rodinou a přáteli za 36 809 sekund a překonala tak 36,90 americký rekord Heather Richardsonové na mítinku Světového poháru 2013 na oválu.

„Rozhodně to buduje sebevědomí,“ řekl Jackson. „Byl jsem rád, že jsem odvedl dobrou práci pro fanoušky.“

V závodě na 5000 mužů překonal světový rekord Švéd Nils van der Poel, když vyhrál čas 6 minut 01,566 sekundy.


Právě překonal starou hranici 6:01,86, kterou stanovil Kanaďan Ted Jean Plomin v prosinci 2017 na stejném ledě na mistrovství světa. Blomin, stříbrný olympijský medailista z roku 2018, skončil v pátek osmý.

Jackson zakončil sezónu o 0,12 sekundy před Ruskou Angelinou Golikovou, která zajela 36,935 sekundy. Třetí skončil Nizozemec Vimki Kok časem 37,017 a překonal tak nizozemský rekord.

Japonská obhájkyně olympijského vítěze Nao Kodairaová skončila šestá.

Jackson absolvovala dva závody 500 na zahajovacím mítinku v Polsku a stala se první černoškou, která vyhrála mistrovství světa v rychlobruslení. Před dvěma týdny přidalo další vítězství v Norsku.

Jacksonová neměla problém s vysokohorským ledem na olympijském oválu v Utahu, kde trénuje s americkou reprezentací. Klíčem k jejímu vítězství bylo podle ní „vše zastavit a jít do toho“.

Nizozemec Patrick Roest skončil druhý na 5000 za 6:04,415. Třetí skončil Ital Davide Giotto, který v závěrečném měření sil bruslil proti Blomenovi.

V závodě na 500 mužů obsadilo Japonsko první a druhé místo. Yamato Matsui vyhrál s časem 34,048 a Wataru Munshigi skončil druhý s časem 34,091. Na třetím místě se umístil Kanaďan Laurent Dubriel.

READ  Kde se natáčelo kolo času? Prozkoumejte místa natáčení na Amazonu

Nizozemka Erin Scotten vyhrála závod na 3000 žen s časem 3: 52,899 sekundy. Jen těsně minula na stejném ledě v březnu 2019 snížení světové hranice 3:52,02, kterou stanovila Češka Martina Šablíková.

Šablíková skončila v pátek 5.

Scottenova týmová kolegyně, Antoinette de Jong, byla druhá s časem 3:55,194. De Jong byl bronzový medailista na olympijských hrách v Pchjongčchangu 2018. Třetí skončil Nor Ragen Weklund.

___

Více ze zimních olympijských her AP: https://apnews.com/hub/winter-olympics A https://twitter.com/AP_Sports

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *