Pandit: Česká vláda. Pellegrini „není příliš spokojen“ s vítězstvím na Slovensku

Pandit: Česká vláda.  Pellegrini „není příliš spokojen“ s vítězstvím na Slovensku

„Myslím si, že česká politická elita obecně, alespoň ta na straně vládnoucí koalice, není moc spokojená s výsledkem voleb na Slovensku, protože Pellegrini je jen prodloužená ruka Roberta Figa.

Jiří Behe ​​|  Foto: Luboš Větrál, Český rozhlas

„I po svém vítězství zopakoval některé myšlenky, které definovaly jeho kampaň. Tedy že Slovensko se nebude ve větší míře zapojovat do konfliktu na Ukrajině, Slovensko preferuje mír.“

„Řekl také, že chce vládě pomoci, protože byl doposud součástí této vlády.

„Takže to je něco, co současná vládnoucí koalice v České republice moc nepřijímá.

„Ale samozřejmě z politických důvodů musí být lídři diplomatičtí a očekávají, že Pellegrini bude pokračovat v tradici dobrých vztahů mezi Slovenskem a Českou republikou.“

Zdálo se, že Pellegrini ve své kampani skutečně hrál kartu strachu a pustil se do války na Ukrajině, nebo alespoň řekl „mír“. Andrzej Babiš podporuje Pellegriniho tady v Česku, stejně jako Zeman. Myslíte si, že způsob, jakým vyhrál, ovlivní to, jak bude Babiš a další čeští populisté vést volební kampaň?

„Ano, samozřejmě, proto Babiš hodně investoval do slovenských voleb. Odešel na Slovensko a podporoval Pellegriniho. Předtím podporoval Fica, takže Babiš cítí, že z takové politické konstelace na Slovensku může získat nějaký politický kapitál.

Petr Pellegrini |  Foto: Václav Šálek, ČTK

READ  "Musíme se připravit na to, že Rusko nebude mírumilovným partnerem," varoval český prezident

„Je ale samozřejmě předčasné říci, zda to bude fungovat, protože pokud slovenská vláda bude pokračovat ve své dosavadní politice, může se brzy potýkat s problémy s EU a NATO.

„Určitě to ovlivní nového prezidenta, takže si budeme muset počkat, kde bude Slovensko za rok.

„Teď ta rétorika, kterou slyšíme ze Slovenska o míru a suverenitě a tak dále, je něco, co voliči Andrzeje Babiše v České republice dobře přijímají, protože je krmí stejným jídlem.

„Zároveň si ale myslím, že pokud se Slovensko stane zemí, která dokáže prožít ekonomický propad nebo čelit konfliktům s EU, nebude to tak atraktivní model.

„Takže, jak jsem řekl, za rok bude vše jasné.“

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *