Olivový olej je spojen se snížením krevního tlaku a snížením rizika cukrovky

Spotřebitelské zprávy Nemá žádný finanční vztah s žádnými inzerenty na tomto webu.

Olivovému oleji se říká tekuté zlato díky jeho bohaté chuti a barvě, nemluvě o jeho vysoké ceně. Ale dalším hlavním důvodem jeho vysoké hodnoty jsou jeho zdravotní přínosy.

Olivový olej je hlavním zdrojem tuku ve středomořské stravě a často se mu připisuje pozitivní vliv stravy na srdce, riziko cukrovky a váhu. I když není pochyb o tom, že olivový olej je pro vás dobrý, jak prospěšný je? Jsou různé druhy olivového oleje stejně zdravé? Je pro vás lepší než jiné oleje? Procházeli jsme výzkum, abychom to zjistili.

Studie spojuje olivový olej se snižováním krevního tlaku Špatný cholesterol – což je považováno za „špatnou“ verzi – a zánět; Zvýšení HDL cholesterolu – považováno za „dobrý“ typ; a nižší riziko diabetu 2. typu a poklesu kognitivních funkcí.

Nemusíte konzumovat mnoho. A Studie z roku 2022 v Journal of the American College of Cardiology Vědci, kteří do studie zahrnuli asi 92 000 lidí, zjistili, že konzumace více než jedné a půl lžičky olivového oleje denně snižuje riziko předčasného úmrtí z jakékoli příčiny o 19 procent ve srovnání s konzumací menšího množství.

Síla extra panenského olivového oleje

Ve Spojených státech uvidíte pouze láhve olivového oleje označené jako „extra panenský“ a „běžný olivový olej“. Oba jsou bohaté na mononenasycené mastné kyseliny, které jsou spojovány s nižším rizikem srdečních onemocnění. Ale extra panenský olivový olej (EVOO) má další zdravotní výhody.

Obsahuje více než 200 antioxidačních rostlinných sloučenin, včetně polyfenolů, které jsou podle výzkumů zodpovědné za většinu pozitivních účinků oleje (kromě jeho výrazné chuti). Polyfenoly mohou pomoci zmírnit zánět v těle, o kterém se předpokládá, že přispívá k řadě chronických stavů od srdečních onemocnění přes cukrovku 2. typu až po Alzheimerovu chorobu. (Viz výsledky testu CR pro Nejlepší čistý olivový olej.)

READ  Běžný domácí čistič může zvýšit úsilí o sklizeň fúzní energie na Zemi

Běžný olivový olej neobsahuje téměř žádnou z těchto sloučenin a nepodporuje zdraví stejným způsobem jako EVOO, říká Mary M. Flynn, MD, odborná asistentka medicíny na Miriam Hospital a Brown University v Providence, Rhode Island, která studovala olivový olej. ze zdravotního hlediska již více než 25 let.

A Přečtěte si článek Studie Flynna a kolegů publikovaná v časopise Nutrients v roce 2023 dospěla k závěru, že konzumace dvou polévkových lžic EVOO denně může vést ke zlepšení krevního tlaku a hladin HDL a LDL cholesterolu již za tři týdny.

A Studie z roku 2023 zveřejněná v European Journal of Clinical Nutrition Bylo zjištěno, že lidé, kteří konzumovali jeden a půl polévkové lžíce EVOO denně, měli o 57 procent nižší pravděpodobnost úmrtí na kardiovaskulární onemocnění než ti, kteří žádné nejedli. Konzumace stejného množství běžného olivového oleje tuto výhodu neměla.

Rozdíly jsou způsobeny způsobem výroby olejů. Čistý olivový olej je nerafinovaný. Vyrábí se zcela mechanizovaným procesem, který se „moc neliší od mačkání pomerančů za účelem výroby pomerančové šťávy,“ říká chemička Selina Wang, odborná asistentka Cooperative Extension na katedře Food Science and Technology na UC Davis. Vystudovaný odborník na analýzu olivového oleje. Tím se zachovají antioxidanty. Naproti tomu běžný olivový olej je zpracováván způsobem, který snižuje obsah antioxidantů.

Čistý olivový olej oproti jiným druhům olejů

Je tedy EVOO lepší volbou než jiné oleje, které byste mohli používat při vaření, pečení a jedení – jako je řepkový, světlicový, sójový, kukuřičný, slunečnicový, arašídový nebo jednoduše „rostlinný“ olej?

Mezi odborníky panuje shoda, že EVOO je jedním z nejzdravějších olejů, které si můžete vybrat, a některé studie ukázaly, že má oproti jiným olejům výhodu. Výzkumníci například zjistili, že u řeckých mužů a žen starších 70 let bylo výhradní používání olivového oleje při přípravě jídla a vaření spojeno s vyšším skóre v míře rysů úspěšného stárnutí (jako je dobrý index tělesné hmotnosti a participace). ve společenských aktivitách). aktivity), ve srovnání s těmi, kteří nepoužívali olivový olej a těmi, kteří používali olivový olej a jiné tuky. a Studie byla publikována v roce 2019 v časopise FoodsAnalyzovali dietní údaje od více než 3300 lidí.

READ  Vědci právě našli život pod Antarktidou

Není však jisté, že olivový olej je nejlepší.

„Nejsem si vědoma žádných solidních údajů, které by naznačovaly, že olivový olej je lepší než jiné většinou nenasycené oleje,“ řekla Alice Lichtenstein, vedoucí vědecká pracovnice USDA Jean Mayer Center for Human Nutrition Research on Aging na Tufts University v Bostonu. Velká část výzkumu olivového oleje byla provedena ve studiích, které zkoumaly stravu velkých skupin lidí a sledovaly zdravotní výsledky v průběhu času. Ale Lichtenstein říká, že ačkoli jsou takové pozorovací studie důležité, ukazují pouze souvislosti, nikoli příčinu a následek.

„Je pravděpodobné, že další části středomořské stravy také přispívají ke zdravotním přínosům, které jsou specificky připisovány olivovému oleji,“ říká Lichtenstein. Zdravé mohou být i jiné rostlinné oleje. Například sójový a řepkový olej jsou dobrým zdrojem kyseliny alfa-linolenové, rostlinné formy omega-3, která může chránit před srdečními chorobami. Olivový olej nemá téměř žádné.

Co je ověřeno: Nahrazení nasycených tuků, jako je máslo nebo kokosový olej, nenasycenými tuky v naší stravě je zdravější. A Prezidentské doporučení American Heart Association z roku 2017 bylo zveřejněno v časopise Circulation Dospělo se k závěru, že použití polynenasycených tuků nebo mononenasycených tuků místo nasycených tuků by pomohlo snížit srdeční onemocnění. Takže, říká Lichtenstein, olivový olej je dobrá volba, ale můžete použít jakýkoli rostlinný olej, který preferujete.

Copyright 2024, Consumer Reports Inc.

Consumer Reports je nezávislá nezisková organizace, která spolupracuje se spotřebiteli na vytvoření spravedlivějšího, bezpečnějšího a zdravějšího světa. CR nepodporuje produkty ani služby a nepřijímá reklamu. Přečtěte si více od Spotřebitelské zprávy.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *