Objev planety s ohonem ve vzdálenosti 160 světelných let

Objev planety s ohonem ve vzdálenosti 160 světelných let

Více než 5500 astronomů objevilo velkou neznámou. Stále nás však mystifikují a překvapují. Nejnovější překvapení přichází v podobě exoplanety WASP-69B, planety s 350 000 mil dlouhým ohonem podobným kometě za sebou.

WASP-69b, o něco větší než Jupiter, je tím, co astronomové často označují jako horký Jupiter. Je méně hustý než největší plynný obr v naší sluneční soustavě a svou hvězdu oběhne za pouhých 3,9 pozemského dne. Zatímco WASP-69b může být jedním z nejběžnějších typů exoplanet, jeho masivní ocas není zdaleka neobvyklý.

Je to právě tento ohon, který astronomy na exoplanetě skutečně přitahoval. Po pečlivém pozorování zjistili, že ohon je vlastně atmosféra planety, která z něj uniká a je zachycena hvězdnými větry vytvářenými její hvězdou. Je to jedinečný pohled a způsobil, že materiál, který byl extrahován z planety, získal tvar jako ohon komety.

Některé exoplanety uvolňují atmosféru, jiné ne. Obrazový kredit: Julie Rossi, McGill Graphic Design

Výzkumníci odhadují, že WASP-69b by mohl každou sekundu ztratit až 200 000 tun hmoty. Navzdory tomuto tempu se výzkumníci domnívají, že si planeta zachová většinu své atmosféry po celou dobu života hvězdy.

Díky tomu je planeta a její ohon podobný kometě výjimečně zajímavými pozorovacími body, zvláště když jsme našli další planety s ohony. Většina z nich jsou také žhaví Jupiterové a všichni se nacházejí relativně blízko svých hvězd, což je částečně důvodem, proč se ohony tvoří.

Vědci však vysvětlují, že ztráta atmosférické hmoty je globálním rysem. WASP-69b je ideální příležitost vidět jej v akci a snadno si jej prostudovat z poměrně blízké vzdálenosti. Nemluvě o tom, že tato exoplaneta by nám mohla pomoci dozvědět se více o formování planet v takových jedinečných scénářích.

READ  Skrytý mechanismus tvorby genů

Možná jednoho dne tato exoplaneta a její tajemný krásný ohon pomohou definovat novou generaci vesmírného průzkumu a objevování. Když nic jiného, ​​tak to astronomy na chvíli zaměstná. Tato nejnovější zjištění jsou popsána ve studii, která se objevila v Astrophysical Journal.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *