Nově zvolený tchajwanský viceprezident Hsiao Bi-khim navštívil soudy České republiky v pevninské Číně

Nově zvolený tchajwanský viceprezident Hsiao Bi-khim navštívil soudy České republiky v pevninské Číně

Ministerstvo zahraničí v Tchaj-peji v úterý potvrdilo, že Hsiao, který se úřadu ujme 20. května, byl ve středoevropské zemi s tím, že tam byl, aby se „setkal s přáteli“ a „vyměnil si názory“.

Lin Ťien, mluvčí pekingského ministerstva zahraničí, uvedl, že čínská strana „rozhodně odmítá jakékoli oficiální výměny“ mezi Tchaj-wanem a zeměmi, které mají diplomatické vztahy s čínskou pevninou.

Na plánované tiskové konferenci řekl, že česká vláda uznala „Tchaj-wan jako nezcizitelnou součást Číny“ v různých oficiálních smlouvách.

Varoval Prahu, aby dodržela svůj slib tím, že „přísně omezí některé jednotlivé politiky“ a „přijme účinná opatření k eliminaci negativního vlivu incidentu“.

Podle Jeffa Liua, mluvčího tchajwanského ministerstva zahraničí, byl Hsiao pozván pražským think-tankem Synopsys, aby „pronesl projev“.

Český ministr zahraničí vyzval k jednotnějšímu přístupu EU a USA k Číně

„Je tam dokonce, aby se setkal s přáteli, vyměnil si názory a komunikoval s nimi, než oficiálně nastoupí do úřadu,“ dodal.

Na otázku, zda Tchaj-wan a Česká republika mají nějaké nové plány spolupráce, Liu řekl, že jeho ministerstvo „v pravý čas zveřejní veřejné informace o obou stranách“.

Tchajwanská vládnoucí Demokratická pokroková strana potvrdila, že Hsiao, bývalý velký velvyslanec ve Washingtonu, minulý týden navštívil Spojené státy. Agentury Reuters a The Wall Street Journal shodně uvedly, že nejmenovaní američtí představitelé uvedli, že navštívil USA „z osobního hlediska“.

Liu Hsiao nezveřejnil podrobnosti o tom, co dělal nebo koho navštívil ve Spojených státech, a neřekl, zda navštíví nějaké další země v Evropě.

Český prezident Petr Pavel souhlasil, že si před svým nástupem do úřadu telefonicky promluví s tchajwanskou prezidentkou Tsai Ing-wen. Foto: Reuters

Peking minulý týden uvedl, že bude proti jeho návštěvě USA „pod jakýmkoli jménem nebo pod jakoukoli záminkou“ a zopakoval své obvyklé útoky na něj jako na „separatistu nezávislosti Tchaj-wanu“, zatímco Washington uvedl, že by mezi Hsiaem neměl „zařizovat žádný kontakt“. a vládními úředníky USA.

Peking považuje Tchaj-wan za součást Číny a nikdy se nevzdal použití síly, aby jej dostal pod svou kontrolu. Česká republika a Spojené státy, stejně jako většina zemí, oficiálně neuznávají Tchaj-wan jako nezávislý, ale jsou proti jeho současnému stavu násilného přesunu.

Návštěva Hsiaa v České republice byla původně považována za nenápadnou záležitost – podobnou cestě do USA – aby nedošlo k provokaci Pekingu. Ale stejně Předsedou českého Senátu je Miloš VystrýlX dříve zveřejnil na Twitteru fotku ze schůzky s Hsiao v úterý.

Vztah Česka k Číně? Je to složité

Neoficiální vztahy Prahy s Tchaj-wanem se v posledních letech neustále oteplují, zejména po loňské volbě prezidenta Petera Pavla.

READ  Čeští akademici se spojili proti antisemitskému vzestupu - EURACTIV.com

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *