Může to být první planeta, která obíhá kolem 3 hvězd najednou

“Hvězdné války to špatně pochopily,” řekla Rebecca Nealonová z University of Warwick v Anglii, spoluautorka listu.

Vědci hledali planetu obíhající kolem tří hvězd a našli možné stopy v jiném systému, Ji Ji Tao a, který se nachází asi 450 světelných let od Země. Vědci ale tvrdí, že mezera v prstenci plynového prachu GW Oriho je přesvědčivějším příkladem.

„Toto může být první důkaz kruhové planety, která vrtá díru v reálném čase,“ řekl Jeremy Smallwood z Nevadské univerzity v Las Vegas, hlavní autor nového výzkumného příspěvku.

William Welch, astronom ze Státní univerzity v San Diegu, řekl, že vědci “udělali dobrý případ. Pokud se ukáže, že je to planeta, bude to docela cool.”

Alison Young z University of Leicester v Anglii, která tvrdila, že hvězdy JWUri způsobily díru v disku systému, nikoli planety, poznamenává, že pozorování z dalekohledu ALMA a velmi velkého dalekohledu v Chile v příštích měsících by mohla ukončit spor.

„Budeme moci hledat přímé důkazy o planetě na disku,“ řekl doktor Young.

Pokud se hypotéza planety potvrdí, systém posílí myšlenku, že tvorba planet je běžná. Je již známo, že mnoho světů, známých jako kruhové planety, obíhá kolem dvou hvězd současně. Bylo však obtížné získat kruhové planety – navzdory odhadům nejméně deset Všechny hvězdy jsou seskupeny do systémů tří nebo více. Jejich případná přítomnost však naznačuje, že planety pocházejí ze všech druhů míst, dokonce i zde v tomto nejexotičtějším systému.

„Tři hvězdy na zabití formování planety nestačí,“ řekl doktor Nelon.

To naznačuje, že exoplanety pravděpodobně vznikají na stále neobvyklých místech. „Dozvěděli jsme se, že kdykoli se planety mohou vytvořit, mohou,“ řekl Sean Raymond, astronom z Bordeauxské univerzity ve Francii, který se do výzkumu nezapojil.

READ  Curiosity rover špehuje třpytivé barevné mraky na Marsu

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *