Ministr Lipowski navštívil Brazílii v rámci svého turné po Jižní Americe

Ministr Lipowski navštívil Brazílii v rámci svého turné po Jižní Americe


Dvě města, dvě setkání se zástupci české komunity a pět oficiálních ministerských setkání. To vše je součástí návštěvy šéfa české diplomacie Jana Lipavského v Brazílii od 8. do 10. dubna 2024.

„Moje cesta českého ministra zahraničí více než 20 let. Věřím, že moje návštěva Brazílie pomohla k dalšímu rozvoji vzájemných vztahů. Heslem brazilské vlády je 'Brazílie se vrací', a dovolte mi. Vylít toto motto a zdůraznit, že ‚Česká republika se vrátila do Brazílie‘,“ řekl ministr Lipavský k návštěvě.

Turné Johna Lipowského po největší zemi Jižní Ameriky začalo v pondělí 8. dubna 2024 v hlavním městě Brasílii jednáním s úřadující ministryní zahraničí Brazílie a ministryní zahraničí Marií Larou da Rocha. Hlavními tématy jednání bylo zintenzivnění spolupráce v oblasti kybernetické bezpečnosti, obrany a kultury.

Šéfem české diplomacie byl v úterý místopředseda brazilské vlády Gerald Alcmin, ministr rozvoje, průmyslu a obchodu, a ministryně pro záležitosti žen Aparecida Gonçalves a tajemnice. Stav ministerstva hornictví a energetiky, Arthur Cerguera Valerio.

„Brazílie je náš tradiční ekonomický a politický partner a náš obchod s Brazílií je největší v celém jihoamerickém regionu. Český dovoz do Brazílie dosáhl v roce 2023 698,3 milionů USD. Lipovský popsal setkání se svými brazilskými spojenci v hlavním městě.

Jedním z hlavních cílů cesty byla vzpomínka na prezidenta Brazílie a zakladatele hlavního města Jucelina Kubitscheka. Šéf české diplomacie tak navštívil památník věnovaný tomuto politikovi s českými kořeny a setkal se i s jeho pravnukem.

Středeční akce se konala v Sao Paulu, největším brazilském městě. Během setkání s ministrem zahraničních věcí státu Sao Paulo byly prezentovány konkrétní nápady na spolupráci v oblasti obchodu, inovací, vědy a výzkumu. Další možnosti posílení ekonomických vztahů mezi Českou republikou a Brazílií projednal Lipavsky s ředitelem Průmyslové komory státu São Paulo a Zahraničním úřadem ČR pro obchod v Brazílii.

READ  Symfonie č. 4 (Sen. Reyes, Česká filharmonie, Semjon Bajškov)

Čeští krajané, zástupci českých firem v zemi a další zástupci české komunity uspořádali dvě významná setkání v Brasílii a Sao Paulu. „Děkuji všem klukům, kteří pracují na zachování českého jazyka, kultury a tradic. Setkání s nimi je důkazem, že Češi v Brazílii jsou v dobrých rukou. Řekl ministr Lipovský.

Cestou do Brazílie ministrova návštěva Jižní Ameriky neskončila. Po úspěšném prvním pololetí se akce bude konat od 10. dubna do 12. dubna 2024 v Buenos Aires, hlavním městě Argentiny.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *