Long Covid: Mohl by hrát roli monovirus nebo tukové buňky?

Britský historik, italský archeolog a americký předškolní učitel se nikdy nesetkali tváří v tvář, ale spojuje je pozoruhodné pandemické pouto.

Tyto tři ženy mají děsivě podobné příznaky a jemu se připisuje zásluha za to, že popsal, pojmenoval a pomohl dostat COVID dlouho do veřejného povědomí na začátku roku 2020.

Rachel Popeová z Liverpoolu se koncem března 2020 obrátila na Twitter, aby popsala své, nejmenované, matoucí příznaky poté, co se nakazila koronavirem. Elisa Perego v Itálii poprvé použila termín „long COVID“ v tweetu v květnu téhož roku. Amy Watson v Portlandu v Oregonu byla inspirována k tomu, aby pojmenovala svou podpůrnou skupinu na Facebooku podle klobouku kamioňáka, který nosila, a „dlouhá přepravka“ se rychle stala součástí pandemického lexikonu.

Téměř tři roky po vypuknutí pandemie se vědci stále snaží zjistit, proč byli někteří lidé nakaženi COVID tak dlouho a proč malá část – včetně tří žen – pociťuje trvalé příznaky.

Miliony lidí na celém světě trpí COVIDem již dlouhou dobu a hlásí různé příznaky včetně únavy, plicních problémů, mozkové mlhy a dalších neurologických příznaků. Důkazem je, že většina z nich se během jednoho roku výrazně zotaví, ale nedávné údaje ukazují, že to přispělo k více než 3 500 úmrtím ve Spojených státech.

Zde jsou některé z nejnovějších důkazů:

Ženy jsou více ohroženy?

Četné studie a neoficiální důkazy naznačují, že u žen je vyšší pravděpodobnost rozvoje dlouhodobého onemocnění COVID než u mužů.

Mohou existovat biologické příčiny.

Sabra Klein, profesorka Johns Hopkins University, která studuje imunitu, poznamenává, že imunitní systém žen obecně vyvolává silnější reakce na viry, bakterie, parazity a další choroboplodné zárodky.

U žen se také častěji než u mužů vyvinou autoimunitní onemocnění, při kterých tělo omylem napadá vlastní zdravé buňky. Někteří vědci se domnívají, že nový koronavirus po dlouhou dobu může být výsledkem autoimunitní reakce způsobené virem.

READ  Plán NASA Wi-Fi testován na Měsíci, aby překročil digitální dělení Clevelandu

Ženská těla také mívají více tukové tkáně a nově vznikající výzkumy naznačují, že koronavirus se může po infekci skrývat v tuku. Vědci také studují, zda kolísající hladiny hormonů u žen mohou zvýšit riziko.

Další možný faktor: Klein poznamenává, že ženy častěji než muži vyhledávají zdravotní péči a jsou často více naladěny na změny ve svém těle.

„Nemyslím si, že bychom to měli ignorovat,“ řekla. Biologie a chování pravděpodobně hrají roli, řekl Klein.

A tak možná není náhoda, že tři ženy pomohly vrhnout první světlo na dlouhý COVID.

Bob, 46 let, začal zaznamenávat to, co prožívala v březnu 2020: příznaky podobné chřipce, pak byly postiženy její plíce, srdce a klouby. Po měsíci jsem začal mít „dobré“ dny, ale příznaky přetrvávaly.

Ona a někteří její spolutrpící byli spojeni s Peregem na Twitteru. „Začali jsme se scházet, protože to bylo doslova jediné místo, kde jsme to mohli udělat,“ řekl Bob. „V roce 2020 jsme si dělali legraci, že se o Vánocích sejdeme a uspořádáme večírek,“ řekl Bob. „Pak očividně pokračoval a myslím, že jsme přestali vtipkovat.“

Watson založila svou virtuální dálkovou skupinu v dubnu. Ostatní se o této přezdívce brzy dozvěděli a přijali ji.

Mono virus

Několik studií naznačuje, že všudypřítomný virus Epstein-Barrové by mohl hrát roli v některých prodloužených případech COVID.

Dr. Timothy Henrich, virolog z Kalifornské univerzity v San Franciscu, řekl, že zánět způsobený infekcí koronavirem může aktivovat herpetické viry, které zůstávají v těle po vyvolání akutní infekce.

Virus Epstein-Barrové patří mezi nejběžnější herpes viry: odhaduje se, že jím bylo infikováno 90 % populace USA. Virus může způsobit mononukleózu nebo příznaky, které lze zaměnit za nachlazení.

Henrich je jedním z výzkumníků, kteří našli imunitní markery indikující Epstein-Barrovou reaktivaci v krvi dlouhodobých pacientů s COVID, zejména těch, kteří jsou unavení.

READ  Aljaška v úterý oznámila 11 úmrtí na COVID-19 a téměř rekordní počet hospitalizací

Ne všichni dlouhodobě nemocní COVID vykazují tyto příznaky. Ale je možné, že Epstein-Barr způsobuje příznaky u těch, kteří to dělají, ačkoli vědci říkají, že je zapotřebí další studie.

Někteří vědci se také domnívají, že Epstein-Barr způsobuje chronický únavový syndrom, což je stav, který má mnoho podobností s prodlouženým COVID, ale také to není prokázáno.

obezita

Obezita je rizikovým faktorem pro závažnou infekci COVID-19 a vědci se snaží pochopit proč.

Vědci ze Stanfordské univerzity patří k těm, kteří našli důkazy, že koronavirus může infikovat tukové buňky. V nedávné studii našli virus a markery zánětu v tukové tkáni odebrané lidem, kteří zemřeli na COVID.

Laboratorní testy prokázaly, že se virus může množit v tukové tkáni. To zvyšuje možnost, že by tuková tkáň mohla fungovat jako „rezervoár“ a potenciálně pohánět COVID na delší dobu.

Může odstranění tukové tkáně léčit nebo předcházet některým dlouhodobým případům COVID? Je to vzrušující otázka, ale výzkum je předběžný, řekla Dr. Kathryn Blish, profesorka infekčních nemocí na Stanfordské univerzitě a hlavní autorka studie.

Vědci z University of Texas Southwestern Medical Center studují leptin, hormon produkovaný tukovými buňkami, který může ovlivnit imunitní odpověď těla a podpořit zánět.

Plánují zkoumat, zda injekce vyrobených protilátek mohou snížit hladiny leptinu – a tedy zánět z prodloužených infekcí koronavirem nebo COVID.

„Máme dobrý vědecký základ spolu s některými předběžnými údaji, abychom mohli říci, že jsme na správné cestě,“ řekl Dr. Philip Scherer.

Doba trvání

Odhaduje se, že asi 30 % lidí nakažených koronavirem bude dlouhodobě nemocných COVID, a to na základě dat z dřívější doby pandemie.

Většina lidí, kteří po infekci pociťují dlouhodobé, opakující se nebo nové příznaky, se zotaví přibližně po třech měsících. Podle nedávné studie v Journal of the American Medical Association z těch, u kterých se projeví příznaky ve věku tří měsíců, bude mít asi 15 % příznaky po dobu dalších nejméně devíti měsíců.

READ  Opičí neštovice jsme nechali šířit příliš dlouho. Pokud nakazí naše mazlíčky, není třeba se jich zbavovat

Vědět, kdo je ohrožen příznaky, které přetrvávají roky, „je složitá otázka,“ řekl Dr. Lawrence Barpura, odborník na infekční choroby z Kolumbijské univerzity.

Zdá se, že lidé s těžkými infekcemi jsou dlouhodobě vystaveni zvýšenému riziku nákazy koronavirem, ačkoli může postihnout i lidi s mírnými infekcemi. Ti, jejichž infekce způsobuje vážné poškození plic, včetně jizev, mohou trpět dušností, kašlem nebo únavou déle než rok. Menší skupina pacientů s mírnou počáteční infekcí COVID-19 může mít neurologické příznaky déle než rok, včetně chronické únavy a mozkové mlhy, řekl Barpura.

„Většina pacientů se nakonec uzdraví,“ řekl. „Je důležité, aby to lidé věděli.“

Je to malá útěcha pro tři ženy, které pomohly světu dozvědět se o dlouhém COVIDu.

Perego, 44, měl problémy se srdcem, plícemi a nervy a zůstává vážně nemocný.

Ví, že vědci se toho za krátkou dobu hodně naučili, ale říká, že mezi dlouhodobým výzkumem COVID a Medicare je „propast“.

„Musíme převést vědecké poznatky do lepší léčby a politiky,“ řekla.

Watson, které se blíží 50, říká, že „nikdy nedosáhla žádného druhu uzdravení.“ Měla silné migrény a také zažívací, nervové a nohy. Nedávno se u ní objevila těžká anémie.

Přeje si, aby lékařská komunita měla strukturovanější přístup k léčbě prodlouženého COVID. Lékaři říkají, že neznalost příčiny nebo základních příčin to ztěžuje.

„Chci jen svůj život zpátky,“ řekl Watson, „a to se nezdá být vše, co je možné.“

___

Sekce Associated Press Health and Science získává podporu od mediální skupiny Science and Education Media institutu Howarda Hughese Medical Institute. AP je výhradně odpovědná za veškerý obsah.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *