Český prezident: Selhání NATO v Afghánistánu zpochybňuje jeho legitimitu

Znovu zvolený český prezident Miloš Zeman se účastní slavnostního zahájení na Pražském hradě v Praze, Česká republika, 8. března 2018. REUTERS/David W. Černý/Soubor Foto

Praha – Reuters

Česká republika se zavázala do roku 2024 zvýšit své výdaje na obranu na 2% HDP, což je cíl NATO, ale vláda v červnu uvedla, že kvůli ekonomické krizi po pandemii koronaviru nebude termín dodržen.

Zeman, který je známý svým proruským a pro-čínským postojem, řekl, že hlavní rolí NATO je boj proti globálnímu terorismu, ale aliance v tomto úkolu nyní selhala.

„Nedůvěra v NATO ze strany řady členských států po této zkušenosti vzroste, protože řeknou – pokud neuspějete v Afghánistánu, kde je záruka, že nezklamete v žádné jiné kritické situaci?“ V rozhovoru, který v úterý zveřejnil www.parlamentnilisty.cz, Zeman uvedl, že jde o webové stránky, které prezident favorizoval za šíření jeho názorů.

„Nyní, když jsou investice v NATO trochu plýtváním penězi, by se naše výdaje na obranu měly zaměřit na národní obranu a národní (vojenské) nákupy,“ řekl Zeman.

NATO v úterý prohlásilo, že Taliban nesmí dopustit, aby se Afghánistán znovu stal živnou půdou pro terorismus, a varoval, že si aliance ponechává vojenskou sílu, aby mohla z dálky zasáhnout jakoukoli teroristickou skupinu. Přečtěte si více

Podle české ústavy je prezident vrchním velitelem českých ozbrojených sil, ale obrannou politiku určuje vláda.

(Zpráva Roberta Muellera). Editace Alison Williams

Naše kritéria: Zásady důvěryhodnosti společnosti Thomson Reuters.

READ  OpenBIM workshop sdílí znalosti, zkušenosti, obavy a výzvy | Irský stavební časopis

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *