Japonský lander přistál na povrchu Měsíce, ale byl ochromen poruchou napájení, která ukončila misi.

Japonský lander přistál na povrchu Měsíce, ale byl ochromen poruchou napájení, která ukončila misi.

Japonský robotický lander přistál na povrchu Měsíce v pátek, ale okamžitě utrpěl nějakou poruchu napájení, která zabránila jeho solárním článkům generovat elektřinu potřebnou k udržení života v drsném měsíčním prostředí.

V důsledku toho, řekli manažeři mise, se očekává, že zdánlivě neporušený inteligentní přistávací modul Lunar Exploration Intelligent Lander, neboli SLIM, vybije své baterie během několika hodin po přistání, takže bude neschopný přijímat příkazy nebo přenášet telemetrická a vědecká data na Zemi. .

Umělecký koncept japonského lunárního přistávacího modulu SLIM.

JAXA


Existuje naděje, že se sonda v určitém okamžiku „probudí“ za předpokladu, že kosmická loď sestoupí špatným směrem a že úhel mezi Sluncem a solárními články se postupem času zlepší natolik, aby vygeneroval dostatek energie, ale úředníci uvedli, že to bude do žádný neznamená jistý.

„SLIM komunikoval s pozemní stanicí a přijímal příkazy ze Země přesně a kosmická loď na ně reagovala normálním způsobem,“ řekl novinářům Hitoshi Kuninaka, generální ředitel Japonské agentury pro letecký výzkum nebo JAXA. Přeložená prohlášení.

„Zdá se však, že solární články (články) v tuto chvíli elektřinu nevyrábějí. Protože nejsme schopni vyrábět elektřinu, proces se provádí pomocí baterií. … Snažíme se (získat uložená data) zpět na Zemi a snažíme se maximalizovat vědeckou (návratnost).

Řekl, že energie baterie bude vyčerpána, než den skončí.

Pouze Spojené státy, Rusko, Čína a Indie dokázaly úspěšně přistát na Měsíci. Tři soukromě financované přistávací mise byly zahájeny jako komerční podniky, ale všechny tři selhaly.

Zánik měsíčního landeru Peregrine

v posledních dnech, Sokol stěhovavýpostavený společností Astrobotic sídlící v Pittsburghu, uvízl na vysoce eliptické oběžné dráze Země poté, co porucha ventilu způsobila prasknutí palivové nádrže. Krátce po spuštění 8. ledna. Letoví kontroloři společnosti nasměrovali kosmickou loď k návratu do zemské atmosféry, kde ve čtvrtek odpoledne shořela.

Během samostatné tiskové konference v pátek generální ředitel Astrobotic John Thornton pochválil letové řídící jednotky společnosti za to, že dokázali udržet kosmickou loď naživu co nejdéle, aktivovat její vědecké užitečné zatížení a odpalovat trysky, aby přesměrovaly vozidlo a shromáždily data, která se budou předávat zpět kosmická loď.. Konstrukce a provoz největšího přistávacího modulu na Měsíci – Griffin – plánovaný ke startu koncem tohoto roku.

„Svoláme revizní komisi s několika odborníky z celého odvětví, abychom se na tuto záležitost důkladně podívali, abychom zjistili, co se přesně stalo,“ řekl Thornton. „Už vyhodnocujeme, jaké by tyto dopady mohly mít pro program Griffin, abychom zajistili, že se tento typ anomálie nikdy nebude opakovat.“

Zároveň dodal: „Dbáme také na to, aby všechny úspěchy mise Peregrine byly integrovány do programu Griffin, abychom zajistili, že Griffin bude úspěšný. … Jsem si nyní více než kdy jindy jistý, že naše další mise bude budeme úspěšní a přistaneme na Měsíci.“

Japonsko plánuje přistát na Měsíci

Lunární přistávací modul Japan Aerospace Exploration Agency byl postaven za účelem dosažení dvou hlavních cílů: demonstrovat vysoce přesný přistávací systém schopný navést rover tak, aby přistál na vzdálenost do 100 metrů nebo přibližně na délku hřiště amerického fotbalu od plánovaného cíle; A testování inovativního lehkého designu, který umožňuje menší kosmické lodi nést více senzorů a nástrojů.

Japonský inteligentní přistávací modul Lunar Exploration Intelligent Lander neboli SLIM.

JAXA


Spuštěno 7. září z Tanegashima Space Center v jižním Japonsku se 1600 liber vážící sonda na Štědrý den posunula na původně eliptickou dráhu kolem měsíčních pólů a začátkem tohoto měsíce se přesunula na 373 mil vysokou kruhovou dráhu.

V pátek ráno amerického času zahájila kosmická loď SLIM svůj závěrečný sestup na měsíční povrch z výšky asi devět mil. Telemetrie v reálném čase ukázala, že rover přesně sleduje plánovanou dráhu, několikrát se cestou zastavil, aby vyfotografoval povrch pod sebou a porovnal pohled s palubními mapami, aby bylo zajištěno vysoce přesné předpokládané přistání.

Zdá se, že závěrečné fáze sestupu probíhají hladce. SLIM se v čase překlopil z horizontální do vertikální orientace a pomalu padal k povrchu. Byl naprogramován tak, aby vypustil dvě malá vozidla, známá jako LEV-1 a LEV-2, jen pár stop od přistání.

Očekává se, že jako první přistanou zadní nohy sondy, které jsou určeny k přistání na svahu. Kosmická loď je navržena tak, aby se mírně naklonila dopředu a snížila přední nohy. Záměrem bylo umístit kosmickou loď na svažitý terén v orientaci, která by maximalizovala výrobu sluneční energie.

Přistávací modul SLIM je navržen tak, aby přistával na svahu, přičemž nejprve položí zadní nohy a poté jej nakloní, aby se snížily přední nohy.

JAXA


Telemetrie ukazovala přistání v 10:20 EDT, asi 20 minut po začátku přistání. Úředníci Japan Aerospace Exploration Agency příjem telemetrie okamžitě nepotvrdili, což vyvolalo obavy, že kosmická loď nemusela přežít přistání.

Ale NASA Deep Space Networkkterá vysílá příkazy a přijímá data z kosmických lodí napříč sluneční soustavou, přijímala telemetrii od SLIM nebo jednoho z malých plavidel – nebo obojí – hodinu po přistání.

Na tiskové konferenci po přistání představitelé JAXA potvrdili, že letoví kontroloři přijímají telemetrii jak z SLIM, tak z LEV-1, který je určen k odesílání dat přímo na Zemi. LEV-2 přenáší data zpět přes SLIM.

„Považujeme LEV-1 a LEV-2 za úspěšně oddělené a v tuto chvíli se snažíme získat data,“ řekl Kuninaka.

Pokud jde o SLIM, řekl, že inženýři mají podezření, že solární články namontované na horním povrchu kosmické lodi byly během přistání poškozeny, protože ostatní systémy po tom, co popsal jako „měkké“ přistání, fungovaly normálně.

„Kosmická loď byla schopna přenést telemetrii k nám (po přistání), což znamená, že většina zařízení na kosmické lodi funguje a funguje správně,“ řekl. „Výška, ze které bylo přistání provedeno, byla deset kilometrů. Takže pokud by přistání nebylo úspěšné, došlo by k velmi vysoké rychlosti (kolizi). Pak kosmická loď úplně ztratila svou funkci.“

„Nyní nám ale stále posílá data zpět správně, což znamená, že náš původní cíl měkkého přistání byl úspěšný.“

Řekl však, že bude zapotřebí rozsáhlá analýza dat, aby bylo možné určit polohu nebo orientaci kosmické lodi na povrchu, zjistit, co se stalo, a zjistit, jak přesné přistání skutečně bylo.

READ  NASA nahrazuje netěsnící Artemis 1. Těsnění paliva

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *