Izraelští vědci učí zlaté rybky řídit

Tým z Ben-Gurionovy univerzity vyvinul FOV – vozidlo poháněné rybou. Robotické auto je vybaveno lidarem, technologií dálkového průzkumu, která využívá pulzní laserové světlo ke sběru dat o poloze vozidla na zemi a místě pobytu ryb v namontované vodní nádrži.

Počítač, kamera, elektromotory a vícesměrná kola dávají rybám kontrolu nad vozidlem.

„Překvapivě rybám netrvá dlouho, než se naučí řídit auto. Zpočátku jsou zmatené. Nevědí, co se děje, ale velmi rychle si uvědomí, že existuje vztah mezi jejich pohybem a pohybem stroj, ve kterém jsou,“ řekl výzkumník Shahar Jevon.

Studie se zúčastnilo šest zlatých rybek, z nichž každá získala asi 10 lekcí jízdy. Pokaždé, když někdo dosáhl cíle stanoveného výzkumníky, byl odměněn jídlem.

A některé zlaté rybky jsou lepší řidiči než jiné.

Výzkumník upraví vozidlo poháněné rybou, na kterém se plaví zlatá rybka.

„Byly tam velmi dobré ryby, které si vedly výborně, a průměrné ryby, které vykazovaly kontrolu, ale byly méně účinné při řízení,“ řekl profesor biologie a neurolog Ronen Segev.

Ukázání, že ryba má kognitivní schopnost navigovat mimo své přirozené vodní prostředí, by mohlo rozšířit vědecké znalosti o základních navigačních dovednostech zvířat.

„My lidé se považujeme za velmi zvláštní a mnozí si myslí, že ryby jsou primitivní, ale to není pravda,“ řekl Segev. „Existují další velmi důležitá a velmi inteligentní stvoření.“

READ  Orkneje hlasují za prozkoumání „alternativního pravidla“

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *