Izraelská policie násilně potlačila protest proti reformě soudnictví

komentář

TEL AVIV – Izraelská policie ve středu zahájila tvrdý zásah proti tisícům demonstrantů, kteří pochodovali podél hlavní silnice v Tel Avivu a požadovali zastavení rychle postupující reformy soudnictví.

Policie vrhla stovky omračujících granátů, vypálila vodní děla a zatkla nejméně 40 lidí v reakci na středeční „Den potíží“, kdy vlajkami mávající Izraelci zaplavili ulice a zablokovali hlavní silnice na desítkách míst po celé zemi.

Jedenáct Izraelců bylo hospitalizováno se zraněními, které utrpěli během násilné konfrontace s policií, která se vystupňovala poté, co demonstranti prolomili zátaras a skandovali „Hanba!“ Důstojníci, mnozí z nich na koních, spěchali, aby rozehnali dav, a občas se zdálo, že používají nevybíravou sílu.

Tři ze zraněných podstoupili operaci, včetně muže, který po zásahu omračujícím granátem přišel o ucho. Taková policejní taktika je v Izraeli k vidění jen zřídka a je podobná izraelským vojenským operacím na Západním břehu, kde vojáci často narážejí na palestinské civilisty.

Středeční eskalace přišla po dvou měsících protivládních protestů, kdy do ulic ve finančním centru Tel Avivu vyšly desítky tisíc lidí s tím, že reforma soudnictví prosazovaná novou pravicovou vládou v zemi usiluje o oslabení Nejvyššího soudu. Propuštění premiéra Benjamina Netanjahua z jeho probíhajícího korupčního procesu a odstranění právní ochrany menšin.

Zatímco demonstranti přísahali, že budou pokračovat v demonstracích, krajně pravicový ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir varoval, že použije „jakékoli dostupné prostředky“, které má k dispozici.

„Právo na protest není právem páchat chaos,“ řekl.

„Plně podporuji ministra národní bezpečnosti Bena Gvira, policejní výbor a izraelské policisty, kteří pracují proti porušovatelům zákona, kteří narušují každodenní životy izraelských občanů,“ řekl ve středu Netanjahu.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *