Inaugurace Javiera Mileyho do funkce prezidenta Argentiny vedla k otázce, jakého prezidenta bude mít.

Inaugurace Javiera Mileyho do funkce prezidenta Argentiny vedla k otázce, jakého prezidenta bude mít.

BUENOS AIRES, Argentina (AP) — Jako pravicový ekonom Javier Miley Poté, co se v neděli ujal argentinského prezidenta, je národ zvědavý, která jeho verze bude vládnout: křižák proti establishmentu s motorovou pilou. Cesta kampaněNebo umírněnější nově zvolený prezident, který se objevil v posledních týdnech.

Miley, 53, se proslavil v televizi svými vulgárními kázáními proti tomu, co označil za politickou třídu. Svou popularitu přetavil do křesla v Kongresu a pak stejně rychle kandidoval na prezidenta. Drtivé vítězství, kterého dosáhl samozvaný „anarchokapitalista“ v Primárky jsou v srpnu Vyslalo šokové vlny do politické krajiny a postavilo závod na hlavu.

Argentinci jsou frustrovaní Se současnou ekonomickou situací – trojcifernou inflací, čtyřmi z 10 lidí v chudobě a prudce klesající měnou – se ukázalo, že jsou vnímaví k podivným nápadům ze zahraničí, jak řešit jejich problémy a transformovat národ. Volby 19. listopadu vyhrál Rozhodující je druhé kolo – Vyslalo to peronistickou politickou moc, která po desetiletí ovládala Argentinu.

V neděli ráno Miley složila ústavní přísahu v budově Národního shromáždění a odcházející prezident Alberto Fernandez na něj položil prezidentskou šerpu. Někteří ze shromážděných zákonodárců skandovali „Svobodu!“

Jako kandidát se Miley zavázal očistit politický establishment od korupce, odstranit centrální banku, kterou obvinil z tištění peněz a podněcování inflace, a nahradit rychle se oslabující peso americkým dolarem.

Ale po svém vítězství zvolil Luise Caputa, bývalého šéfa centrální banky, aby byl šéfem centrální banky. ministr hospodářství Zdá se, že spojenec Caputa, který stojí v čele banky, zastavil své tolik vychvalované dolarizační plány.

Miley se po vzoru bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa vykreslil jako ochotný bojovník čelit pronikání globálního socialismu. Otevřeně obdivovat. Ale když Miley minulý týden cestovala do Spojených států, nenavštívil Mar-a-Lago; Místo toho měl oběd s jiným bývalým americkým vůdcem, Bill clinton.

READ  Indie vypouští přistávací modul Chandrayaan-3 směrem k jižnímu pólu Měsíce

Vyslal také diplomata s dlouhou historií práce na probíhajících jednáních o klimatu konference COP 28 V Dubaji informovaly argentinské noviny La Nacion, přestože trvaly na odmítnutí účasti lidstva na globálním oteplování. Ustoupil od svých plánů na zrušení tamního ministerstva zdravotnictví.

Jeho umírněnost může pramenit z pragmatismu, vzhledem k obrovskému rozsahu výzev, kterým čelí, jeho nedostatku politických zkušeností a jeho potřebě pěstovat spojenectví s jinými stranami, aby mohl realizovat svůj program v Kongresu, kde jeho strana zaujímá v Kongresu s velkým náskokem třetinu. Počet sedadel.

Za ministryni bezpečnosti vybral Patricii Bullrichovou, dlouholetou političku a protikandidátku v prvním kole koalice s druhým nejvyšším počtem křesel, a také jejího kolegu Louise Petrieho jako ministra obrany.

Existují však známky toho, že Miley neopustila svou výzvu ani radikální plány na rozklad státu.

Poté, co složil přísahu, hodlá porušit tradici tím, že svůj inaugurační projev nepronese ke shromážděným zákonodárcům, ale ke svým příznivcům shromážděným před budovou Národního shromáždění – zády k zákonodárnému sboru.

Očekává se, že poukáže na ekonomické potíže, které zdědil po odcházejícím prezidentovi Albertu Fernandezovi, a oznámí svá první exekutivní opatření, včetně radikálního snížení veřejných výdajů.

Argentina trpí masivním fiskálním deficitem, obchodním deficitem ve výši 43 miliard dolarů, navíc k masivnímu dluhu ve výši 45 miliard dolarů vůči Mezinárodnímu měnovému fondu a 10,6 miliardám dolarů dlužných multilaterálním věřitelům a soukromému sektoru do dubna.

„Nejsou peníze,“ je Mileyin běžný refrén.

Už řekl, že zruší několik ministerstev, včetně ministerstva kultury, životního prostředí, žen, vědy a technologie. Chce sloučit ministerstva sociálního rozvoje, práce a školství pod jedno ministerstvo lidského kapitálu.

Miley však pravděpodobně bude čelit tvrdému odporu zákonodárců peronistického hnutí a odborů, které kontroluje a jejichž členové uvedli, že odmítají ztrátu mezd.

READ  Brazilec Jair Bolsonaro má na 8 let zakázáno kandidovat

Po svém inauguračním projevu Miley plánuje odvézt kabriolet do prezidentského paláce a později se setkat se zahraničními hodnostáři.

Budou mezi nimi významné osobnosti krajní pravice: Maďarský premiér Viktor Orbán; šéf španělské strany Vox Santiago Abascal; Bývalý brazilský prezident Jair Bolsonaro a zákonodárci se spojili s Bolsonarem, včetně jeho syna.

Miley údajně poslala zprávu s pozváním současného brazilského prezidenta, Luiz Inacio Lula da SilvaPoté, co minulý měsíc během televizního rozhovoru označil levičáka za jasně zkorumpovaného a potvrdil, že pokud se stane prezidentem, nepotkají se.

Lula poslal svého ministra zahraničí, aby se zúčastnil Mileyiny inaugurace.

Očekává se také, že navštíví ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který od té doby poprvé navštíví Latinskou Ameriku. Invaze do Ruska Jeho země v únoru 2022.

___

Beller hlásil z Rio de Janeira

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *