IIHF – Češi nastoupí ve federálním derby

Málokdy je nuda, když se Slovensko a Česká republika střetly ve „Federálním derby“ a mistrovství světa 2023 IIHF odstartovaly s třeskem. O góly šlo v první třetině, když Češi vyhráli 3:2. Druhou a třetí branku Čecha vstřelil Lukáš Sedláč, který nastoupil ke svému prvnímu zápasu na mistrovství světa ve 30 letech.

„V každém zápase se hodně snažím, ale někdy skórujete ze svých šancí a myslím, že to se dnes stalo – dostal jsem dvě střely a dva góly,“ řekl Sedlák.

Slovenští a čeští fanoušci vytvořili v Rize vzrušující předzápasovou atmosféru na hřišti i mimo něj. Pokračovalo to i na ledě, protože oba týmy odehrály divokou první třetinu, v níž bylo branek i kondice tak akorát.

„Očekávali jsme, že to bude těžký zápas, hodně kontroly, ale díky tomu je snazší se do hry dostat,“ řekl slovenský útočník Robert Lantosi. „Obecně jsme velmi rychlý tým a snažíme se využít rychlost, kterou máme, snažíme se získat hluboké míče a hrát na jejich konci. Takhle chceme hrát.“

V solidní první hře zápasu Slovensko otevřelo skóre, když do konce zbývalo necelých šest minut v jednorázovém zásahu Martina Chromiaka, když se postaral o obrazovku Pavol Regenda.

Roman Červenca vyrovnal 58y Bod na mistrovství světa v kariéře – více než kdokoli jiný letos v Rize nebo Tampere – dokončil hod přes led s Dominikem Kubálkem za 6:38.

Slováci se opět vrátili do vedení, když Simon Hrobek zablokoval dlouhý odražený míč Mislava Rozandiče, ale pak si ho ve snaze přikrýt puk nešťastně zasunul mezi nohy a do sítě.

Sedlákova první branka přišla jako kudrlinka, když byl zkrat ve hře, kterou začal dobrým tlakem Jakub Flick. Zdálo se, že se Sedlák přetáhl, ale puk vyjel ze skluzu Stanislava Skorvánka a přešel brankovou čáru.

READ  Řecko a Německo zavádějí evropské cestovní osvědčení o očkování Hlas Ameriky

„Moc jsem toho neviděl, protože jsem padal za síť. Myslím, že se dostal od brankáře trochu šťastně,“ řekl Sedláč. „Myslím, že bylo důležité, že jsme ten gól dali, protože kdyby dostali gól (v přesilová hra), byla by to jiná hra.“

Rychlý úder kolenem se zbývajícími 1:23 do úvodní třetiny udržel Čecha Jiřího Černocha na ledě na delší dobu. V důsledku toho byl Rosandic odsouzen k velkému trestu a špatnému chování kolenem.

Češi potřebovali pouhých 11 sekund na to, aby využili svou první přesilovou hru, a Sedlák ve své druhé části zápasu zakončil brilantní ukázku přihrávek jako tic-tac-toe.

Slováci zvládli to, co zbylo z pětiminutové hry Čechů, na začátku druhého poločasu i přes dvě těsná utkání, po kterých se tempo hry dramaticky ustálilo. Slovensko v bezbrankovém poločase porazilo Česko 6:5.

S přechodem třetí třetiny se tempo opět zvedlo. Češi málem navýšili své vedení 7:13, když se odražený odražený míč odrazil Davidu Tomáškovi do zjevně odkryté sítě ke střele, slovenský pokutový kop Patrick Koch mu ale vykopl nohu a poslal mimo hru.

„Myslel jsem, že jsme odehráli hodně těžký zápas,“ řekl český obránce Jakub Zbořil. Byli jsme disciplinovanější a nedávali jsme moc penalt. Měli specialitu a my jsme dokázali skórovat. Cítím, že máme spoustu příležitostí, které se nenašly. Myslím, že jsme měli dát alespoň čtyři góly.“

Slováci se prosadili pozdě a stáhli Skorvanka o útočníka navíc, málem se to povedlo jednorázovému zásahu Richarda Pánika, který zbývaly vteřiny, ale odpískal vedle vzdálenější tyče.

„Byl to těžký zápas a myslím, že tempo se měnilo tam a zpět,“ řekl slovenský útočník Peter Cilarik. „Pracovalo tam několik speciálních týmů a měli jsme obrovský trest, který nám umožnil zůstat ve hře, ale minuli jsme tam poslední branku.“

READ  Na polských hranicích německá policie zasahuje proti nelegálním přechodům

Slováci se zítra vrátí do akce proti hostitelskému Lotyšsku, Češi se v neděli utkají s Kazachstánem.

„Je to dlouhý turnaj a každý chce začít žhavě, ale zítra pro nás bude nová šance vyhrát,“ řekl Chhlářík.

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."