Hamas je náš společný nepřítel, to řekl český ministr zahraničí před jednáním EU-Galf – EURACTIV.com

Hamas je náš společný nepřítel, to řekl český ministr zahraničí před jednáním EU-Galf – EURACTIV.com

„Musíme spolupracovat, abychom podpořili Izrael,“ řekl český ministr zahraničí Jan Libavský (Piráti, Zelení/EFA), který plánuje vyzvat k podpoře Izraele a Ukrajiny na setkání ministrů zahraničí EU s jejich protějšky ze Zálivu v ománském Maskatu. v úterý. .

Během zasedání Rady pro evropskou spolupráci v Perském zálivu budou ministři zahraničí 27 zemí EU, Bahrajnu, Saúdské Arábie, Kuvajtu, Kataru, Ománu a Spojených arabských emirátů diskutovat o tématech regionální bezpečnosti nebo ochrany klimatu.

Schůzka podle české diplomacie poskytuje příležitost hovořit se zeměmi Perského zálivu o situaci na Blízkém východě. „Musíme spolupracovat na podpoře Izraele,“ řekl šéf české diplomacie v pondělí před cestou do Ammánu.

V úterý (10. října) plánuje Lipavský bilaterální jednání se svými protějšky z Ománu a Saúdské Arábie.

„Je důležité zmínit, že Hamas je náš společný nepřítel a naše teroristická organizace,“ řekl Lebavskij a zopakoval, že Česká republika plně respektuje právo Izraele na sebeobranu.

Lipavský se navíc pokusí volat po podpoře pro Ukrajinu. V souvislosti s ruskou agresí proti Ukrajině se objevuje potřeba úzké spolupráce mezi Evropskou unií a státy Perského zálivu. Lipavskij řekl, že toto setkání je příležitostí k získání větší podpory pro ukrajinský mírový plán.

Souběžně s ministerskou schůzkou EU-GCC svolal Josep Borrell v Ammánu nouzovou radu pro zahraniční věci, aby promluvil o situaci v Izraeli a Palestině.

Jak již dříve informoval EURACTIV.cz, český europoslanec Jan Shradil, člen vládnoucí ODS, vyzval ke snížení evropské podpory Palestincům.

„Naše skupina (ECR) za to bude lobbovat v Evropském parlamentu. Tento koncept je třeba důkladně prostudovat a přehodnotit. Je absolutně nepřijatelné šířit nenávist vůči Izraeli z evropských peněz,“ uvedl na webu X (oficiální Twitter).

Lipavský zdůraznil, že několik zemí by mohlo vznést potřebu přezkoumat financování EU pro Palestinu na mimořádném zasedání Výboru pro finanční pomoc v úterý. Myslím, že toto téma otevře několik zemí. Minimálně by se Evropská unie měla blíže podívat na projekty v Gaze,“ řekl šéf české diplomacie.

READ  Ustanovení obecné povahy týkající se stanovení poměru proticyklického rezervního kapitálu České republiky č. I / 2021

Ale neměli bychom házet všechny projekty do jednoho koše. Dodal: „Mnoho humanitárních projektů na Západním břehu je řízeno a my víme, kam peníze jdou.

(Anita Zachová | Euractiv.cz)

Přečtěte si více s EURACTIV

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *