Maďarský Orbán narazil na cestu české kampaně na podporu premiéra Babiše

Napsal Robert Mueller

USTI nad Labem, Česká republika (Reuters) – Maďarský premiér Viktor Orban ve středu podpořil nabídku svého českého protějšku Andreje Babiše na znovuzvolení, což je důkazem těsných vazeb mezi oběma středoevropskými vůdci, kteří se navzájem podporovali ve svých odlišnostech. Evropská unie.

V České republice se konají parlamentní volby od 8. do 9. října. Průzkumy veřejného mínění postavily centristickou stranu Papis před její rivaly, ale některé ukazují, že jí chybí partneři k sestavení většinové vlády, která by mohla předat moc koalici mezi hlavní opozicí středolevice a pravice.

Během volební kampaně v doprovodu Orbána Babis zdůraznil, jak on a maďarský lídr zablokovali plán Evropské komise na distribuci žadatelů o azyl do celého bloku v rámci systému kvót v důsledku migrační krize v Evropě v roce 2015.

„Společně prosazujeme naše národní zájmy“, řekl Babiš poté, co Orbana představil na společné tiskové konferenci v severním městě Ústí nad Laben, kde český lídr předsedá stranické kartě ANO.

Orban také ocenil úzkou spolupráci mezi jejich dvěma zeměmi a také ekonomický úspěch České republiky.

„My v Maďarsku jsme připraveni udržovat úzkou, přátelskou a střízlivou spolupráci s vládou Andrzeje Babiše,“ řekl Orban, který od roku 2010 vládne maďarské pravicové straně Fidesz a často se střetává s Bruselem kvůli imigraci, reformě médií a soudnictví. Akademické instituce a nevládní organizace.

Začátkem tohoto týdne česká vláda souhlasila s vysláním 50 policistů na pomoc při ostraze maďarských hranic se Srbskem, které Papis minulý týden také navštívil.

spojenci

Navzdory obavám EU ohledně právního státu v Maďarsku je Babiš, miliardář, v posledních letech stále více pozitivní ohledně spolupráce v rámci visegrádské skupiny ve střední Evropě a zejména s Orbánem.

Česká republika se letos nepřipojila k většině zemí Evropské unie podepsáním protestního dopisu proti maďarské legislativě zakazující používání materiálu, který je považován za propagaci homosexuality a předefinování sexu ve školách.

READ  Česká poslanecká sněmovna přijímá změny zákona o skupině, ale ne všechny návrhy uspěly

Jedna ze dvou hlavních opozičních koalicí soutěžících v českých volbách, strana Piráti/Starostové, zaútočila na Babiše kvůli jeho vazbám na Orbána.

„Victor Orban za posledních 10 let transformoval Maďarsko od demokracie k autoritářství,“ uvedl na Facebooku jeho prezident Ivan Bartoš.

„Likviduje svobodná média, eliminuje nesouhlas a svobodné podnikání a špehuje novináře … Tato politika je vzorem André Papise.“

(Reportáž Robert Mueller; psaní Jan Lopatka; Úpravy Gareth Jones)

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *