Evropský parlament přijal rezoluci o příměří v Gaze. Rakousko a Česká republika hlasovaly proti

Evropský parlament přijal rezoluci o příměří v Gaze.  Rakousko a Česká republika hlasovaly proti

Poslanci Evropského parlamentu ve čtvrtek přijali rezoluci požadující trvalé příměří v izraelské válce proti Hamásu, podmíněné rozbitím palestinské militantní skupiny v Gaze a propuštěním všech rukojmích.

Konflikt rozdělil země EU a politické skupiny v zákonodárném sboru a dosažení konsensu na znění rezoluce nebude snadný úkol.

Původní text zdůrazňoval nutnost trvalého příměří. Byl schválen pozměňovací návrh předložený konzervativními zákonodárci, který požadoval, aby příměří vyžadovalo odstranění Hamasu a okamžité a bezpodmínečné propuštění všech zbývajících rukojmích.

„Udržitelný mír nemůže existovat, dokud se Hamas a další teroristické skupiny zmocňují palestinské věci a ohrožují existenci Izraele, jediné demokracie v regionu,“ řekl v závěrečné řeči poslanec EPP Antonio López-Istúriz.

V reakci na rezoluci zástupce izraelské ambasády při EU řekl Euronews, že ukazuje, že „Parlament rozumí příčině války a prostředkům, jak ji ukončit“.

„Jsme rádi, že rezoluce jasně říká, že příměří bude zajištěno bezpodmínečným propuštěním všech rukojmích a likvidací teroristické organizace Hamás,“ dodal představitel.

Zákonodárci EU odsoudili „nepřiměřenou“ vojenskou reakci Izraele v Gaze a podpořili evropské úsilí o obnovení takzvaného dvoustátního řešení jako dlouhodobého diplomatického řešení k zajištění státnosti pro Palestince.

Navzdory prosbám zemí, jako je Belgie, Irsko a Španělsko, se Evropská rada, která zastupuje 27 členských států bloku, dosud jednomyslně neschválila, aby vyzvala k zastavení palby. Doposud byly jejich oficiální linií „humanitární pauzy a koridory“, což znamená spíše dočasné, spíše než pokračující přerušení nepřátelství.

Hlasovali proti:
Rakousko
republika Che

Vyhýbat se:
Německo
Maďarsko
Itálie
Litva
Holandsko
Rumunsko
Slovensko
Švédsko

Pro:
Belgie
Bulharsko
Chorvatsko
Kypr
Dánsko
Estonsko
Finsko
Francie
Řecko
Irsko
Lotyšsko
Lucembursko
Malta
Polsko
Portugalsko
Slovinsko
Španělsko

Pražská ranní podpora!

Jsme hrdí na to, že našim čtenářům po celém světě poskytujeme bezplatné, nezávislé a nezaujaté zprávy.

Náš specializovaný tým podporuje místní komunitu, expaty a návštěvníky všech národností prostřednictvím našich webových stránek, sociálních médií a newsletteru.

READ  Český soud zrušil zproštění viny expremiéra Babiše v kauze podvodu v EU

Oceňujeme, že ne každý může za naše služby platit, ale pokud můžete, žádáme vás, abyste to udělali Podpořte Prague Morning příspěvkem – ať je sebemenším 🙂 .

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *