Evropská unie souhlasí s dohodou o daňové sazbě


Očekávejte „domino efekt“ po zdanění u nadnárodních korporací

Dlouhodobé snahy o zavedení celosvětové minimální daňové sazby pro nadnárodní korporace ve výši 15 procent učinily důležitý krok blíže k úspěchu poté, co Evropská unie, která je domovem mnoha největších světových společností, urovnala vnitřní spory a přijala opatření na podporu návrhu.

Na zasedání Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj neboli OECD v Paříži v říjnu 2021 se 136 zemí dohodlo na plánech pevných sazeb, což je průlom, který tehdy generální tajemník skupiny Matthias Cormann oslavoval jako „ významné vítězství efektivního a vyváženého multilateralismu…, které zajišťuje, že náš mezinárodní daňový systém bude v globalizované a digitalizované světové ekonomice vhodný pro svůj účel,“ dodal, že členové musí jednat „rychle a svědomitě“, aby zajistili jeho efektivní implementaci.

Cílem bylo podepsat multilaterální dohodu v roce 2022 a uvést její opatření v platnost v roce 2023, ale věci se zatím nedaří pokročit, protože Polsko a Maďarsko brání jejímu postupu na úrovni EU.

Zdá se, že tato patová situace je zažehnána a očekává se, že 27 členských států EU začlení plány do domácí legislativy do konce příštího roku.

Nakonec se prosadily poté, co Maďarsko, zapletené do nesouvisejícího sporu s Evropskou unií ohledně postpandemického financování, přelomilo své veto, uvedl Irish Times.

Jednotlivé země včetně Jižní Koreje, Švýcarska a Spojeného království již začaly připravovat legislativu a další, včetně Spojených států a Austrálie, zahájily konzultace, aby učinily totéž, ale Achim Bruce, zástupce ředitele Organizace pro hospodářskou spolupráci a Daňové centrum Development’s uvedlo pro Financial Times, že pronikání do Evropy vede k „domino efektu“.

Česká republika v současnosti předsedá Radě Evropské unie a její ministr financí Zbenik Stanjora uvedl, že dohoda vyslala do světa byznysu silný signál.

READ  Česká republika poskytuje první dar od Evropské unie na bariéru mezi Litvou a Běloruskem

Řekl, že „největší skupiny společností, nadnárodní nebo místní, budou muset platit korporátní daň, která nemůže být nižší než 15 procent globálně.“

Komisař EU pro ekonomiku Paolo Gentiloni to označil za „rozhodující krok k daňové spravedlnosti a sociální spravedlnosti… Minimální zdanění je klíčem k řešení výzev, které přináší globalizovaná ekonomika“.

Jednotliví národní lídři tento pokrok také uvítali, německý kancléř Olaf Scholz to označil za „projekt mému srdci blízký“ a francouzský prezident Emmanuel Macron prohlásil, že jeho země podporuje myšlenku více než čtyři roky.

Dohoda by se vztahovala na všechny nadnárodní společnosti s ročním obratem vyšším než 750 milionů EUR (796 milionů USD). několik příštích měsíců je „důležitým oknem“ pro přijímání nových návrhů a dává společnostem čas přizpůsobit se úvodu.

Další velkou výzvou je zavedení opatření v USA, ale Peter Barnes, daňový specialista z washingtonské právnické firmy Caplin & Drysdale, řekl, že průlom v EU „by měl přimět“ Kongres, aby sladil pravidla OECD s podobnými, ale ne identickými pravidly. vlastní, která to již navrhla.


You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *