Daily Telescope: Extrémně horký výtrysk 1000 světelných let od Země

Daily Telescope: Extrémně horký výtrysk 1000 světelných let od Země
Přiblížit / Tento obrázek odhaluje složité detaily objektu Herbig Harrow č. 797 (HH 797).

ESA/WEP, NASA a CSA, T. Ray (Dublin Institute for Advanced Study)

Vítejte v Daily Telescope. V tomto světě je příliš málo tmy a málo světla, příliš málo pseudovědy a málo vědy. Necháme ostatní příspěvky poskytnout váš denní horoskop. V Ars Technica se vydáme jinou cestou a najdeme inspiraci ve velmi skutečných obrazech vesmíru plného hvězd a zázraků.

Dobré ráno. Je 6. prosince a dnešní snímek ukazuje ohromující výbuch z dvojité hvězdy asi 1000 světelných let od Země.

Vesmírný dalekohled Jamese Webba pořídil tento snímek a poskytl bezprecedentní detaily Herbig-Harrowova objektu 797. Takové objekty jsou jasné oblasti obklopující novorozené hvězdy a vznikají, když hvězdné větry nebo výtrysky plynu vycházející z těchto protohvězd vytvářejí rázové vlny, které se srazí s blízkým plynem. a prach. Vysoké rychlosti.

V tomto případě – dříve astronomům neznámým – zdrojem těchto ohromujících výtrysků není jedna, ale dvě hvězdy, které lze vidět na pravé straně snímku. Na tomto snímku jsou také viditelné další výrony, včetně jednoho z protohvězdy v horní části snímku s jejími svítícími dutými stěnami.

Tyto objekty jsou v kormidelně infračervených schopností Webb Telescope. Molekuly ve výronech mladých hvězd jsou excitovány turbulentními podmínkami a vyzařují infračervené světlo, které Webb může sbírat, aby si vizualizoval strukturu výronů. Tyto molekuly se v důsledku otřesů zahřívají na teploty tisíců stupňů Celsia.

Prostor je docela pěkný, pokud se mě ptáte.

zdroj: ESA/WEP, NASA a CSA, T. Ray (Dublin Institute for Advanced Study)

Chcete poslat fotku do Daily Telescope? Kontaktujte nás a pozdravte nás.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *