Čínská pobřežní stráž používá vodní děla na filipínské lodi několik dní poté, co USA podpořily Manilu ve sporném moři

Čínská pobřežní stráž používá vodní děla na filipínské lodi několik dní poté, co USA podpořily Manilu ve sporném moři

Ozbrojené síly Filipín

Statický snímek z videa vydaného ozbrojenými silami Filipín.


Hongkong
CNN

Čínská pobřežní stráž použila v sobotu vodní děla proti filipínským člunům ve sporné oblasti v Jihočínském moři, při posledním ze série námořních střetů mezi oběma zeměmi.

K potyčkám dochází jen pár dní poté, co americký ministr zahraničí Antony Blinken zopakoval závazek Washingtonu bránit přístup Filipín k obrovské vodní cestě, na kterou si Čína nárokuje, což v posledních letech vyvolalo stále větší střety se svými sousedy.

Video incidentu ukazovalo filipínskou civilní loď, která utrpěla „vážné poškození“ vodním dělem, podle filipínských ozbrojených sil.

Agence France-Presse také Obžalovaný Čínská pobřežní stráž provedla „nebezpečný manévr“ překročením přídě zásobovací lodi před použitím vodního děla.

Čína poté nainstalovala plovoucí bariéry, „aby dále zabránila vstupu jakýchkoli lodí,“ uvedla.

Agentura uvedla, že loď filipínské pobřežní stráže, loď čínské pobřežní stráže a dvě lodě čínských námořních milicí ji „překážely a obklíčily ji a izolovaly ji od zásobovacího člunu“.

Loď byla „izolována od zásobovacího člunu kvůli nezodpovědnému a provokativnímu chování čínského námořnictva, které prokázalo nerespektování Úmluvy o mezinárodních pravidlech pro zabránění srážkám na moři,“ řekl mluvčí filipínské pobřežní stráže Guy Tarella. v prohlášení. pošta Na X.

Peking a Manila dlouho soupeřily o Thomas Shoal II, která leží asi 200 kilometrů (125 mil) od pobřeží filipínského ostrova Palawan. V 90. letech 20. století Filipíny uzemnily z mělčiny starou námořní transportní loď z dob druhé světové války s názvem BRP Sierra Madre, aby pomohly prosadit svůj nárok na tuto oblast. Loď je nyní většinou zrezivělý vrak a obsazena rotujícími rozmístěnými filipínskými námořníky.

Nedávno došlo ke střetům, když se Filipíny pokusily doplnit zásoby vojáků v Sierra Madre.

READ  Benigno Aquino III, bývalý filipínský prezident, který vzdoroval Číně, zemřel ve věku 61 let

Ozbrojené síly Filipín uvedly, že se jim podařilo obnovit zásobování Sierra Madre, ačkoli jedna z lodí zapojených do operace nebyla schopna pokračovat v kurzu.

v pošta Na čínské sociální síti Weibo čínská pobřežní stráž uvedla, že přijala „monitorovací opatření v souladu se zákonem“ proti filipínským lodím, které podle ní „nelegálně vstoupily do vod sousedících s útesem Renai“.

Ren'ai Reef je název, který Čína dala Druhé Thomasově mělčině – oblasti, kterou Filipíny označují jako Ayunginskou mělčinu.

Poslední patová situace přišla pouhé čtyři dny poté, co ministr zahraničí Blinken na tiskové konferenci v Manile prohlásil, že Spojené státy mají „pevný závazek“ bránit Filipíny v Jihočínském moři.

Blinken na společné tiskové konferenci se svým filipínským protějškem řekl, že spojenci „sdílejí obavy z akcí Čínské lidové republiky, které ohrožují naši společnou vizi svobodného a otevřeného indicko-pacifického regionu, včetně Jihočínského moře. “ A to ve výhradní ekonomické zóně Filipín.

Blinken řekl, že Smlouva o vzájemné obraně z roku 1951, podle níž se Washington zavázal bránit Manilu před útokem, je „přísná“ a „rozsahuje se i na ozbrojené útoky na filipínské ozbrojené síly, veřejná plavidla a letadla – včetně pobřežní stráže – v roce jakákoliv událost.“ místo. V Jihočínském moři.“

v Konfrontace Před dvěma týdny plavidlo čínské pobřežní stráže také použilo vodní děla proti filipínské lodi, rozbilo její skleněný panel a zranilo čtyři námořníky.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *