Čína požaduje, aby Filipíny společně zmírnily napětí v Jihočínském moři

Čína požaduje, aby Filipíny společně zmírnily napětí v Jihočínském moři

Čínský ministr zahraničí Wang Yi stojí při setkání s tureckým ministrem zahraničí Hakanem Fidanem (nezobrazeno) v Ankaře, Turecko, 26. července 2023. Stringer/Pool via REUTERS/File Photo

Šanghaj (Reuters) – Čínský ministr zahraničí Wang Yi vyzval Filipíny, aby spolupracovaly s Čínou na nalezení účinného způsobu, jak zmírnit napětí v Jihočínském moři, uvedla v sobotu státní tisková agentura Xinhua.

Tyto poznámky přicházejí v době eskalace napětí mezi oběma zeměmi ohledně umístění pozemní válečné lodi, která slouží jako vojenská základna v Jihočínském moři. Přečtěte si více

Sinchua uvedla, že tyto poznámky učinil Wang během čtvrteční a páteční návštěvy Singapuru a Malajsie.

Čína opakovaně vyjádřila ochotu vyřešit neshody s Filipínami prostřednictvím bilaterálního dialogu v naději, že filipínská strana dodrží konsenzus dosažený v minulosti, citovala Wanga Xinhua.

Filipíny úmyslně kotvily korvetu Sierra Madre z dob druhé světové války v roce 1999 jako součást svého nároku na suverenitu nad lodí Thomas Scholl II, která se nachází v její výlučné ekonomické zóně (EEZ) a přes loď rotuje hrstku vojáků.

Filipíny vyhrály v roce 2016 mezinárodní arbitrážní nález proti čínskému nároku na téměř celé Jihočínské moře poté, co soud rozhodl, že neexistuje žádný právní základ pro zametací nárok Pekingu, včetně druhého případu Thomase Scholla.

Čína, která toto pravidlo neuznává, vybudovala umělé vojenské ostrovy v Jihočínském moři a její historický nárok na suverenitu se překrývá s výlučnými ekonomickými zónami Filipín, Vietnamu, Malajsie, Bruneje a Indonésie.

hlásí Engin Tham; Střih Raju Gopalakrishnan

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

READ  Canada Graves: 182 lidských ostatků v neoznačených hrobech nalezených na místě bývalé obytné školy v Britské Kolumbii

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *