Čeští mladší lékaři říkají, že 24hodinové směny nepotřebují výjimku z EU – Brněnský deník

Čeští mladší lékaři říkají, že 24hodinové směny nepotřebují výjimku z EU – Brněnský deník

24hodinové směny jsou zakázány českým pracovním právem. Kredit: Freepik.

PRAHA 9. října (ČTK) – 24hodinové směny v České republice již povoluje zákon Evropské unie a nevyžaduje evropskou výjimku, uvedla dnes Sekce mladších lékařů České lékařské komory (ČLK). . V reakci na pokračující snahy české vlády získat unijní výjimku lékaři upozornili, že takové změny zakazuje pouze český zákon.

Europoslanec Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) před třemi týdny na jednání zdravotního výboru Parlamentu řekl, že Česká republika se snaží získat výjimku od Evropské komise.

Reklamní

Na podporu svého argumentu uvedli mladší lékaři generálního ředitele Komise pro zaměstnanost Joosta Korteho, který uvedl, že 24hodinové směny jsou v EU možné za určitých podmínek, jako je poskytování přiměřeného odpočinku. České pracovní právo podle nich zakazuje pouze 24hodinové směny.

„24hodinové směny nejsou v rozporu s evropským právem, jsou v rozporu s českým právem,“ uvedli v prohlášení. „Důvodem, proč byly pracovní výkazy v nemocnicích léta falšovány, je to, že jsme nikdy výslovně nepovolili 24hodinové změny v českém zákoně a nedávná novela zákona je zřejmě znemožnila.“ Od 1. října vstoupí v platnost novelizovaný pracovní zákon.

Dana Ruková, ředitelka právního odboru ministerstva práce, v září výboru dolní komory potvrdila, že nový zákoník práce nezná 24hodinové služby. „Touto novelou nezkracujeme délku směny na 12 hodin. Limit 12 hodin je zavedený už řadu let. Vlastně ani v dobách komunismu bych řekl, že v České republice nemohlo být směnu delší než 12 hodin,“ řekla poslancům Ruková.

Je ale „veřejným tajemstvím“, že 24hodinové směny jsou v nemocnicích využívány v rozporu s pracovněprávními předpisy, uvedla řada lékařů v parlamentu.

Revize zákoníku práce, která je především úpravou evropské směrnice o sladění pracovního a rodinného života, přinesla různé změny, například práci z domova a práci na pracovní smlouvu. Ve zdravotnictví to má vliv nejen na možnost 24hodinových směn, kterou chtějí lékaři zachovat, ale i na práci přesčas.

READ  Česká republika hledá dobrovolníky na úklid pondělí na Mezinárodní den dobrovolníků - Brněnský deník

Změna by zdravotnickým pracovníkům umožnila odpracovat dvakrát více dobrovolných přesčasů ročně, a to ze současných maximálně 416 hodin. Proti tomu protestoval odborový svaz mladších lékařů, v prosinci více než 5600 lékařů odmítlo přijmout přesčasovou práci.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) slíbil, že maximum přesčasů se vrátí na původní úroveň. Společně s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) plánuje příští týden předložit do parlamentu novelu. Wallek se ve středu setká s prezidentem Junior Doctors Johnem Pradou.


https://brnodaily.com/2023/10/09/news/czech-junior-doctors-say-no-eu-exemption-is-needed-for-24-hour-shifts/https://brnodaily.com/wp-content/uploads/2023/10/young-handsome-physician-medical-robe-with-stethoscope_1303-17818-1024×683.jpghttps://brnodaily.com/wp-content/uploads/2023/10/young-handsome-physician-medical-robe-with-stethoscope_1303-17818-150×100.jpgČTKČeská republika / SvětČeská republika, Zdraví, Zprávy, Práce24hodinové směny jsou zakázány českým pracovním právem. Kredit: Freepik. PRAHA 9. října (ČTK) – Sekce mladších lékařů České lékařské komory (ČLK) dnes uvedla, že Česká republika nepožaduje evropskou výjimku pro 24hodinové směny.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *