Čeští lídři vítají rozhodnutí zahájit přístupová jednání s Ukrajinou a Moldavskem do EU – Brněnský deník

Čeští lídři vítají rozhodnutí zahájit přístupová jednání s Ukrajinou a Moldavskem do EU – Brněnský deník

Na včerejším jednání v Bruselu lídři EU a premiéři po hodinách jednání schválili přístupová jednání. Kredit: Freepik.

Brusel 15. prosince (reportéři ČTK) – Rozhodnutí zahájit přístupové rozhovory s Ukrajinou a Moldavskem do EU je důležitým signálem, řekl včera v Bruselu novinářům český premiér Petr Fiala, čímž dal najevo, že alianci na těchto zemích a jejich budoucnosti záleží.

Český prezident Peter Pavel rozhodnutí uvítal na Twitteru, kde napsal, že tento krok bude přínosem pro bezpečnost a prosperitu České republiky a nových kandidátských zemí.

Na včerejším jednání v Bruselu lídři EU a premiéři po hodinách jednání schválili přístupová jednání. Maďarský premiér Viktor Orbán trval na tom, že s tímto krokem nesouhlasí, ale ihned po rozhodnutí opustil místnost, uvedly diplomatické zdroje.

Fiala řekl, že dosažení dohody nebude snadné, ale pro EU je důležité znovu zachovat jednotu v klíčových otázkách.

Lídři na bruselském summitu rovněž podpořili udělení statusu kandidátské země Gruzii.

„Vítám rozhodnutí Evropské rady zahájit přístupová jednání s Ukrajinou a Moldavskem a udělit status kandidátské země Gruzii,“ napsal český prezident Pavel. „Ještě je třeba udělat hodně práce, ale na své cestě do EU mohou počítat s naší plnou podporou. Je to správné rozhodnutí, které prospěje nejen těmto zemím, ale i naší vlastní bezpečnosti a prosperitě,“ řekl. .

Fiala řekl, že včerejší summit Rady Evropy byl jedním z nejtěžších, kterých se kdy zúčastnil. Přijaté výsledky označil za „velký krok vpřed a vítězství Evropy a zemí EU“.

READ  Vietnamské vízum pro občany Kypru, Fidži, Dánska, Estonska a České republiky

„Schválili jsme text rozhodnutí Evropské rady o Ukrajině. Potvrdili jsme naši podporu této zemi a odsoudili ruskou agresi,“ řekl.

„Je to důležitý signál solidarity, zvláště v těchto těžkých časech, kdy existují různé předpovědi, že jsme již unaveni,“ dodal.

S pomocí západních zemí Ukrajina od února 2022 vzdoruje ruské vojenské okupaci.


https://brnodaily.com/2023/12/15/news/czech-leaders-welcome-decision-to-open-eu-accession-talks-with-ukraine-and-moldova/https://brnodaily.com/wp-content/uploads/2023/12/european-flags-front-berlaymont-building-headquarters-scaled-1-1024×683.jpghttps://brnodaily.com/wp-content/uploads/2023/12/european-flags-front-berlaymont-building-headquarters-scaled-1-150×100.jpgČTKČeská republika / SvětČeská republika, Moldavsko, Zprávy, Politika, UkrajinaNa včerejším jednání v Bruselu lídři EU a premiéři po hodinách jednání schválili přístupová jednání. Kredit: Freepik. Brusel 15. prosince (reportéři ČTK) – Český premiér Peter Fiala včera v Bruselu novinářům řekl, že o zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem bylo rozhodnuto.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *