Čeští filantropové darují na vědu rekordní částku

Čeští filantropové darují na vědu rekordní částku

Hana Dvořáková, Dalimil Dvorjak, foto: ČTK/Ondřej Deml

Hannah a Dalimil Dvorjakovi na tiskové konferenci tento týden oznámili, že kromě stávající podpory a grantů pro začínající výzkumníky se jejich nadace zaměří také na studenty středních a vysokých škol. Dar ve výši 200 milionů korun zařadí Experientia mezi deset největších soukromých nadací v zemi a vůbec největší nadaci zaměřenou výhradně na vědu.

Své jmění si paní Dvořáková vydělala tím, že byla součástí týmu světoznámého českého vědce Antonína Holého, jehož výzkum vedl k vývoji léků na léčbu velkého množství nemocí včetně HIV.

„S profesorem Antonínem Hollem jsem spolupracoval v letech 1986 až 1996. Hlavním zaměřením výzkumné skupiny byla syntéza protirakovinných a antivirových látek, a proto jsem se stal spoluautorem patentů. Tyto látky byly nakonec schváleny pro klinické používat a zachraňovat miliony životů.

Po roce 2000 začala Hana Dvořáková dostávat velké částky patentových honorářů. Říká, že s jejich skromným životním stylem by její rodina nikdy neměla prospěch z takových peněz, a tak začala přispívat na různé charitativní organizace.

Před sedmi lety se s manželem rozhodli vytvořit vlastní nadaci, která by se zaměřovala výhradně na vědu:

„Chceme podpořit dvě zahraniční stáže ročně, nový podnik pro začínající vědecké firmy, a také se chceme zapojit do talent managementu, abychom přilákali mladé středoškoláky k chemii.“

Manžel Hany Dvořákové vysvětluje, proč se rozhodli směřovat svou podporu do poměrně úzkého vědeckého oboru.

Obrázek ilustrace: jarmoluk, Pixabay, CC0 1.0 DEED
READ  Maďarský ministr zahraničí v Moskvě na jednání o dodávkách plynu | válečné zprávy mezi Ruskem a Ukrajinou

„Volba podpořit mladé vědce je jasná. Chceme, aby naše činnost měla dopad. Proto investujeme do relativně úzké oblasti, abychom výsledek viděli v dohledné době a zatím to vypadá nadějně. “

K dnešnímu dni Experientia pomohla nastartovat kariéru 13 mladým vědcům z České republiky. Jedním z nich je Tomáš Slanina, který je nyní členem správní rady nadace:

„Díky podpoře nadace nebudu muset čekat na volné místo. Mohu efektivně komunikovat s univerzitami a katedrami Akademie věd a vyjednávat podmínky pro zřízení samostatné výzkumné skupiny. To je hlavní výhoda. předtím nic takového nebylo.“

Hana a Dalimil Dvořákovi doufají, že kromě podpory dobrého jména České republiky v zahraničí jejich aktivita pomůže české vědě dosáhnout světových výsledků a možná i pomůže některému z mladých českých vědců aspirujících na udělení Nobelovy ceny v budoucnost.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *