Zemětřesení EU s Maďarskem bude hlasovat o pokračující podpoře EU – Jonathan Saxte | Rychlý komentář | Suspenze

Podle vedoucího poslaneckého klubu vládní strany Fidesz Mate Kocice sankce „ničí ekonomiku Evropy“. Maďarská vláda se již nějakou dobu stavěla proti sankcím proti Moskvě a odmítla dodávat zbraně Ukrajině. Budapešťský postoj k válce vyvolal napětí s jejím nacionalistickým spojencem, Polskem, ačkoli Budapešť a Varšava stále více hledaly válečnou sekeru.

Mezitím mohou maďarské postoje odrážet změnu názorů ve střední a východní Evropě. Navzdory širokému protiputinovskému konsenzu mezi politickými vůdci jsou postoje lidí v mnoha zemích střední a východní Evropy – jako je Česká republika a Slovensko – smíšenější.

Jedním z důvodů je to, že navzdory historickému nepřátelství vůči Moskvě díky studené válce roste nejen nepřátelství vůči Bruselu, ale také rostoucí izolace od západní Evropy jako celku. I průměrný Polák má z hlediska sociálních hodnot více společného s průměrným Rusem než průměrný Dán, Němec nebo Švéd.

To vše komplikuje.

Ukrajina je skutečně také vysoce konzervativní, nacionalistickou a náboženskou zemí, což částečně vysvětluje tichou neochotu mnoha lidí v Bruselu a západní Evropě přijmout Ukrajinu do Evropské unie, než se člověk dotkne finanční zátěže, kterou s sebou mnozí Ukrajina obávají. .

Ve skutečnosti, pokud by Ukrajina měla být součástí jakékoli rodiny evropských zemí, bylo by možná lepší, aby země střední a východní Evropy vytvořily vlastní federaci na východě, která by byla v souladu s vlastními hodnotami Ukrajiny, a zajistila Ukrajincům mezinárodní vztahy. Aliance být její součástí.

Mezitím Maďarsko, stejně jako sousední Polsko, zůstává na špatných účtech EU. Zdá se, že je to všechno o právním státu. Maďarsko a Polsko však neztrácejí ze zřetele, že další země EU s problémy s korupcí nebyly zaměřeny tak, jak jsou, přičemž fondy EU se uvolňují, když jsou splněny podmínky.

Mezitím, navzdory dlouhodobé kritice sociálních postojů v Maďarsku, mají LGBT lidé v zemi větší právní ochranu než v mnoha jiných zemích EU, včetně Kypru. Navzdory stížnostem Evropské unie je také tisk kritický vůči vládě v Maďarsku a také v Polsku.

READ  Mocenská hra: Jak důležitý je pro Vladimira Putina humor?

Navzdory nedávným hrozbám EU vůči Maďarsku – zadržování 7,5 miliardy eur v hotovosti, pokud nebudou vyřešeny jeho zjevné problémy s korupcí – se nezdá, že by Brusel chtěl velký boj, pouze žádá o větší dohled a právní změny. Polský premiér Mateusz Morawiecki mezitím již řekl, že jeho země bude proti sankcím vůči Maďarsku, které navrhuje Evropská komise.

EU nemusí zdůrazňovat pokračující propast mezi liberálním Západem a konzervativním Východem, zvláště když se snaží vytvořit jednotnou frontu proti Rusku, i když je její důvěryhodnost na této frontě poškozena, v neposlední řadě v Polsku. Ale pravdou je, že hmota už možná dosáhla bodu, odkud není návratu.

Západní Evropa je unavená z toho, že Maďarsko a Polsko vedou střední a východní Evropu s konzervativním nacionalismem, a to nejen na tradičních hodnotách, ale také v vzdorování pokusům o zvýšení centralizace v Bruselu. Maďarsko a Polsko kazí večírek a něco se musí podávat.

Většina střední a východní Evropy byla vystavena nějakému druhu návnady a výměny s Bruselem: V domnění, že se připojují k posíleným obchodním blokům, se ocitli v centrální unii s liberálními hodnotami.

Tyto státy jsou však již v klubu dostatečně dlouho na to, aby znaly domácí pravidla a měly by si být vědomy, že se nebudou měnit, aby jim vyhovovaly.

Pokud země jako Maďarsko a Polsko chtějí Evropskou unii k obrazu svému, budou ji muset vytvořit, zachovat si nezbytné ekonomické a infrastrukturní vazby se západní Evropou a zároveň jít svou vlastní cestou v politice a postupně z EU vystupovat.

I když by to pro Brusel byl PR úspěch, možná bude nutné umožnit jim prosadit jejich liberální a federální agendu.

Maďarsko sází na to, že se maďarský lid dohodne s Orbánem na sankcích.

I když to může riskovat rozkol s Polskem, obě země se navzájem velmi potřebují, aby Kreml mohl stát mezi nimi.

READ  Vysokorychlostní železniční tratě z Prahy ohrožují české zemědělské půdy - Brno Deli

Navrhované referendum však naznačuje stále smíšené pocity ohledně konfliktu ve střední a východní Evropě a také kulturní železné opony Evropské unie.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.