Čeští a slovenští farmáři protestují a blokují hranice | Mocných 790 KFGO

Čeští a slovenští farmáři protestují a blokují hranice |  Mocných 790 KFGO

HOLIČ, Slovensko (Reuters) – Farmáři z České republiky, Slovenska a dalších středoevropských zemí ve čtvrtek protestovali na českých hranicích a zablokovali některé přechody a požadovali méně byrokracie a změny v politice EU.

Zemědělci v celé Evropě, včetně Polska, Francie, Německa, Španělska a Itálie, letos zesílili protesty kvůli nízkým cenám a vysokým nákladům, levnému dovozu a překážkám iniciativy EU v oblasti změny klimatu Green Deal.

Zemědělci zablokovali přechod Hodonín-Holíč na česko-slovenské hranici, protože stovky traktorů byly pokryty českými nebo slovenskými vlajkami. Mezi shromážděným davem byli maďarští rolníci.

Čeští a polští zemědělci také částečně zablokovali křižovatku v severovýchodním cípu České republiky, kde na silnici stály desítky traktorů, uvedla ČTK.

Další české hraniční přechody, včetně Německa, čekaly protesty. Jen v Česku se protestů zúčastnilo 3000 traktorů, uvedl Český zemědělský svaz.

„Dnešní demonstrace zemědělců v celé EU je jasným důkazem potřeby redefinovat podmínky společné zemědělské politiky EU (SZP),“ uvedla komora ve společném prohlášení s předními zemědělci z jiných zemí. systémy.

„Hlavním posláním zemědělství by mělo být zajištění potravinové bezpečnosti a produkce kvalitních a bezpečných potravin při zachování ekonomické životaschopnosti zemědělců.“

Slovenští farmáři jezdí s traktory po slovenské metropoli Bratislavě. Čtvrteční protesty na hranicích zahájila Česká zemědělská komora, která vyzvala ostatní ve střední Evropě, aby se připojily.

Farmáři tvrdí, že čelí nekalé konkurenci

Uprostřed protestů jinde v Evropě vyzval Kyjev Evropskou komisi, aby přijala důraznější opatření poté, co polští farmáři v úterý zablokovali hranici a otevřeli vlakové vagony, aby vyvezly obilí.

Poté, co se Evropská unie rozhodla v roce 2022 zrušit cla na dovoz ukrajinských potravin, čelí zemědělci ve střední Evropě tomu, čemu říkají nekalá konkurence ze zahraničí, zejména z Ukrajiny.

„Vyzýváme Evropskou komisi, aby změnila stávající systém obchodní spolupráce s Ukrajinou a připravila návrh změny v souladu s výše uvedenými návrhy a preferenční ochranou vlastních zemědělců,“ vzkázalo ostatním v prohlášení Zemědělského svazu ČR. .

READ  Jejich matka málem zemřela na COVID-19, ale věří se, že bratři v České republice očkovali stovky členů své rodiny.

Farmáři uvedli, že trhy čelí deformacím a nízkým nákupním cenám pramenícím z přebytků uprostřed levného dovozu. Jsou nespokojeni s rostoucím množstvím papírování, kterému čelí.

„Neprotestujeme proti EU, protestujeme proti nespravedlivým rozhodnutím Evropské komise,“ řekl demonstrantům shromážděným na česko-slovenských hranicích Andrej Gajdoš, viceprezident Slovenské zemědělské a potravinářské komory (SPPK).

„Jsme farmáři, chceme pracovat na polích…nechceme sedět u počítače a vyplňovat papíry.“

(Reportáž Radovan Stoklasa a Jason Howett; střih Alex Richardson)

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *