Český velvyslanec navštěvuje neocenitelná umělecká díla v severovýchodní ND

Český velvyslanec navštěvuje neocenitelná umělecká díla v severovýchodní ND

PISEK, N.D. – Pro náhodného pozorovatele vypadá katolický kostel sv. Jana Nepomuckého jako každá jiná venkovská farnost, jeho bílá strohost vyčnívá na míle daleko od modré oblohy, která jej obklopuje. Tento skromný svatostánek však ukrývá tak neocenitelný poklad, že inspiroval generálního konzula České republiky Borka Leszka k návštěvě města Písek, které má 108 obyvatel.

V polovině 80. let 19. století se spojily dvě skupiny českých přistěhovalců, kteří se usadili v Písku, Moravané a Čechové, aby založili kostel sv. Jana. Jeden ze zakladatelů Pesek Frank Romrich pověřil slavného českého umělce Alfonse Muchu, aby pro kostel namaloval obraz. Mucha nedostal žádnou provizi z oddanosti službě svým spoluobčanům.

„Myslím, že je to skvělý národní příběh,“ řekl Leszek obyvatelům Bisque ve středu 20. června.

Leszek okouzlil nadšené publikum, většinou potomky původních českých přistěhovalců, kteří žili v Písku, vyprávěním o Muchově životě a díle i o historii českého lidu. Leszek zastupuje Českou republiku na Středozápadě více než sedm let, ale toto byla jeho první návštěva Severní Dakoty.

„Je to opravdu zvláštní pocit potkat lidi, kteří si váží svého dědictví o více než 100 let později,“ řekl Leszek.

Jeho návštěva byla součástí turné po Středozápadě na oslavu 100 let české nezávislosti. Leszek řekl, že 28. říjen 2018 bude „nejvýznamnějším výročím v moderních českých dějinách“. Vysvětlil, že Československo (nyní země Česká republika a Slovensko po mírovém odtržení v roce 1993) bylo schopno získat nezávislost především díky finančním darům a zásobám od Čechoameričanů a také od tisíců Čechů. Nábor do Armády ČR.

„Bez pomoci Čechoameričanů a amerických přátel, zejména na Středozápadě, by nebylo Československo,“ řekl Leszek.

V publiku v kostele seděl Neeti Gricar, celoživotní návštěvník kostela, kterému by před nezávislostí Československa bylo 103 let. Dcera československého imigranta Gricara oblast navštívila a dodnes je v kontaktu se svou rodinou. Řekla však, že se obává, že v jejím malém městě zemře československé dědictví.

READ  Výuka tenisu od Bena Sheltona

„Už nás tu moc nežije,“ řekla Gretchard. „Teď je jich jen pár. Všichni jsou mrtví.“

Během Leszkovy návštěvy promluvil kněz sv. Jana, reverend Jason Lefor, k publiku o významu vitráží a soch v kostele, které vzdávají hold československé historii a katolicismu.

V polovině 20. století se našel kněz, kterému se Muchův obraz nelíbil a odložil jej na kůr, ale to trvalo jen do doby, než se sboru zmocnil československý kněz, uvědomil si jeho hodnotu a pověsil ho na viditelnou pozici, řekla Joan. Votava, obyvatel Písku. Před kostelem.

Levor řekl, že církev čelí výzvě při zachování talentu slavného umělce. V roce 2016 byl poničen spolu s interiérem kostela.

„V tuto chvíli je naší zodpovědností se o malbu postarat a nejsme si jisti, jak to udělat s těmi pár zdroji, které máme,“ řekl LeFord.

Obraz nadále znázorňuje vztah mezi Čechoameričany v Písku, kde je stále slyšet čeština v místním obchodě se smíšeným zbožím, a jejich domovinou.

Odešel generální konzulát České republiky Borek Leszek, ve středu navštívil píseckého starostu Dona Grecara. Eric Helden/Fórum News Service

You May Also Like

About the Author: Jed Parkinson

"Introvert. Analytik. Zapálený řešitel problémů. Totální tvůrce. Baconaholik. Průzkumník. Obecný internetový fanatik. Televizní odborník."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *