Český premiér vyzývá k oživení jaderné energetiky na klimatické konferenci COP28 – Brněnský deník

Český premiér vyzývá k oživení jaderné energetiky na klimatické konferenci COP28 – Brněnský deník

Fiala uvedl, že úspěch při dosahování širších klimatických cílů závisí především na jaderné energetice. Kredit: Freebeck.

Dubaj 2. prosince (ČTK) – Klimatické změny jsou jednou z největších globálních výzev současnosti a součástí řešení těchto problémů by mohlo být oživení jaderné energetiky, řekl na klimatické konferenci COP28 v Dubaji český premiér Petr Fiala. Dubaj tento víkend.

Na začátku svého krátkého projevu řekl, že rizika spojená se změnou klimatu se týkají každého, ale některé regiony čelí více rizikům než jiné. Jako příklad uvedl nedostatek vody, kterého byl minulý měsíc svědkem během cesty do Afriky.

Česká republika je také připravena poskytnout do roku 2027 až 4 miliony dolarů (asi 90 milionů Kč) do Zeleného klimatického fondu, který pomůže rozvojovým zemím čelit změně klimatu a adaptovat se na její dopady, uvedl Fiala.

Český premiér účastníky summitu ujistil, že Česká republika podporuje cíle Pařížské klimatické dohody a klimatické cíle Evropské unie, včetně cíle vybudovat do roku 2050 uhlíkově neutrální ekonomiku.

Prosazoval také využívání jaderné energie. Řekl, že by rád zdůraznil, že úspěch při dosahování širších klimatických cílů závisí především na jaderné energii, kterou označil za spolehlivou a čistou. Dodal, že jednou z cest je vývoj nové generace modulárních reaktorů.

Fiala před odletem do Dubaje řekl, že ČR podpoří deklaraci, jejímž cílem je ztrojnásobit světovou jadernou kapacitu do roku 2050. Iniciativa má podporu 21 zemí včetně Francie, Spojených států a Británie.

Fiala ve svém projevu dospěl k závěru, že efektivním řešením světových problémů by mohla být globální jaderná renesance.

Světoví lídři, kteří se účastní Konference OSN o změně klimatu (COP28), diskutují o tom, jak zabránit katastrofickým důsledkům globálního oteplování a udržet růst globálních teplot na přijatelných úrovních, což podle odborníků zatím selhalo. První čtvrteční den jednání se politici dohodli na spuštění nového fondu pomoci pro chudé země, které jsou nejvíce ohroženy změnou klimatu.

READ  Policie vyšetřuje motivy střelce, když se Praha vzpamatovává z hromadné střelby

Na konferenci o víkendu vystoupili mimo jiné americká viceprezidentka Kamala Harrisová, italská premiérka Giorgia Meloniová a představitelé na vysoké úrovni z Řecka, Portugalska, Pákistánu a Vatikánu. V pátek promluvili britský král Karel III., předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, indický premiér Narendra Modi a japonský premiér Fumio Kishida.


https://brnodaily.com/2023/12/04/news/politics/czech-pm-calls-for-revival-of-nuclear-energy-at-cop28-climate-conference/https://brnodaily.com/wp-content/uploads/2023/12/wide-angle-shot-white-smoke-coming-out-nuclear-plants_electricity_credit_freepik-1024×683.jpghttps://brnodaily.com/wp-content/uploads/2023/12/wide-angle-shot-white-smoke-coming-out-nuclear-plants_electricity_credit_freepik-150×100.jpgČTKČeská republika / SvětPolitikačeská republika, fiala, zprávy, jaderná energetika, politikaFiala uvedl, že úspěch při dosahování širších klimatických cílů závisí především na jaderné energetice. Kredit: Freebeck. Dubaj 2. prosince (ČTK) – Klimatické změny jsou jednou z největších globálních výzev současnosti a součástí řešení těchto problémů by mohlo být oživení…

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *