Česká vláda podepsala se Spojenými státy dohodu o nákupu 24 stíhaček F-35

Česká vláda podepsala se Spojenými státy dohodu o nákupu 24 stíhaček F-35

PRAHA (AP) — Vláda České republiky v pondělí podepsala se Spojenými státy dohodu o nákupu 24 amerických stíhaček F-35 v rámci obchodu za zhruba 150 miliard korun, což je největší jednorázový nákup pro Čechy. . armáda.

Česká ministryně obrany Jana Černuchová a americký velvyslanec Bijan Thabet podepsali memorandum o porozumění ohledně dohody. České ministerstvo obrany uvedlo, že Češi také podepsali nabídku a akceptaci, což je poslední krok k dokončení smlouvy mezi oběma vládami.

„Podpisem této mezivládní dohody vstupuje naše země a naše armáda také do nové éry,“ řekla Černuchová.

Česká vláda obchod schválila v září.

První z 24 stíhaček má být dodán v roce 2031, zbytek do roku 2035. Americký letoun nahradí 14 stíhaček JAS-39 Gripen ze Švédska, které v současnosti používá česká armáda.

Černuchová již dříve uvedla, že Česká republika zaplatí Spojeným státům téměř 5 miliard dolarů za letadla, výcvik pilotů, munici a další náklady. Dodala, že zbývající prostředky budou použity na financování modernizace letecké základny Čáslav ve střední ČR, pohonných hmot a školení personálu.

„F-35 je jediný systém, který nám může pomoci uspět na bojištích budoucnosti a v případě potřeby se budeme moci spolu s našimi spojenci účinně bránit agresi,“ řekl náčelník generálního štábu. Podplukovník Řekl generál Karel Řeka.

České ministerstvo o obchodu se Spojenými státy vyjednává více než rok Ruská invaze na Ukrajinu.

Associated Press

READ  Ariston říká, že trh s kotli v letošním roce v Maďarsku poroste

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *