Česká víza pro druhé občany Rusů a Bělorusů vyprší

Česká víza pro druhé občany Rusů a Bělorusů vyprší


České ministerstvo zahraničních věcí  Foto: Martin Vanis, Radio Prague International

České ministerstvo zahraničí chce zabránit tomu, aby lidé z Ruska nebo Běloruska, kteří jsou občany jiného státu, získali vízum pro vstup do České republiky.

Šlo by o prodloužení platnosti současné vyhlášky zakazující běžným občanům obou zemí získat víza, s výjimkou specifických humanitárních případů.

Český kabinet by měl ve středu projednat návrh ministerstva zahraničí, podle kterého nově novelizované nařízení zůstane v platnosti do konce března 2024.

České ministerstvo zahraničních věcí  Foto: Martin Vanis, Radio Prague International

Úřady zároveň navrhují výjimky z pravidla, že Ukrajinci nemohou žádat o vízum do České republiky na českých zastupitelských úřadech ve své zemi.

V současnosti jsou takové výjimky udělovány pouze žadatelům, kteří získali dočasné ochranné vízum nebo požádali o kurzový pobyt v jiném státě EU.

Pokud ministři orazítkují nové návrhy, budou přijaty i další důvody: sloučení rodiny, vědecký výzkum, žádosti Čechů o trvalý pobyt a žádosti o „modré karty“.

V druhém případě jsou způsobilí pouze ti, kteří mají nebo požádali o status dočasné ochrany v jiných zemích EU.

Od loňského října nemohou Českou republiku navštívit ani Rusové se schengenským vízem vydaným kteroukoli vládou EU za účelem turistiky, sportu nebo kultury.

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *