Česká republika vydala na opatření proti suchu v roce 2023 téměř 27 miliard korun – Brněnský deník

Česká republika vydala na opatření proti suchu v roce 2023 téměř 27 miliard korun – Brněnský deník

Podle strategie ochrany před následky sucha v roce 2023 projednávané včera na jednání vlády v Libereckém kraji vydal český stát loni na opatření proti suchu 26,8 miliardy korun, uvedlo ministerstvo zemědělství v tiskové zprávě.

Peníze byly mimo jiné použity na zarovnání půdy, zvýšení podílu organické hmoty v půdě, vybudování vodovodů a kanalizací. Za posledních pět let bylo podle ministerstva zemědělství vynaloženo na opatření proti suchu v průměru necelých 16 miliard korun.

Strategie obsahuje 35 opatření a popisuje kroky potřebné ke zmírnění následků sucha a pomáhá předcházet extrémním výkyvům počasí. „Podporujeme například trávu, udržitelné způsoby hospodaření a pěstování plodin, které prospívají půdě a zabraňují erozi,“ uvedl ministr zemědělství Marek Viborný (KDU-ČSL).

Z přibližně 27 mld. Kč byla necelá 1 mld. Kč použita na obnovu přírodních prvků v krajině a hospodaření s dešťovými vodami. Půl miliardy přispělo na výstavbu a obnovu rybníků a malých vodních nádrží, čtvrt miliardy šlo na lesnická opatření.

Z těchto prostředků byla také financována výstavba 128 kilometrů vodovodního potrubí, pěti čistíren odpadních vod, 167 kilometrů kanalizačních sítí a 59 čistíren odpadních vod.

Ministerstvo zemědělství se na těchto opatřeních podílelo 20,4 mld. Kč, Ministerstvo životního prostředí cca 5 mld. Kč a Ministerstvo průmyslu a obchodu 1,5 mld. Kč. Téměř 70 % prostředků pocházelo z evropských zdrojů a 17 % ze státního rozpočtu.

Viz také

Ministerstvo zemědělství vynaložilo v letech 2017 až 2021 na opatření proti suchu v průměru 13,2 miliardy korun ročně a ministerstvo životního prostředí v průměru 2,7 miliardy korun.

Podle zprávy ministerstva zemědělství byl rok 2023 nejteplejším rokem v evropské historii a mnoho zemí bylo postiženo nedostatkem vody.

Česká republika zažila mírně nadprůměrné srážky, takže dopad sucha na zemi nebyl výrazný. Hladina podzemní vody se během léta snížila, ale nezpůsobila problémy v zásobování pitnou vodou oproti letům 2014-2021. Průtoky toků také v letních měsících v mnoha lokalitách klesly pod dlouhodobé průměry, ale protože nádrže byly dostatečně naplněny, nebylo nutné snižovat spotřebu vody.

READ  Francouzští intelektuálové vyzvali Macronovu vládu, aby jednala jako nejlepší spojenec Ukrajiny

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *