Češi usilují o menší půjčku od Evropského fondu pro obnovu, Reuters

Češi usilují o menší půjčku od Evropského fondu pro obnovu, Reuters

Reuters

Publikováno 23. srpna 2023 v 11:02 ET

PRAHA (Reuters) – Česká vláda sníží plánovanou půjčku z fondu Evropské unie na obnovu po COVID na 19,4 miliardy korun (805,75 milionu eur), řekl ve středu český ministr průmyslu Josef Sekela z původně plánovaných 137 miliard korun.

Sekela řekl, že škrty byly provedeny po konzultacích s Evropskou komisí, která dospěla k závěru, že část financí, které Češi potřebují, by mohla pocházet z jiných kanálů.

Někteří nevládní ekonomové kritizovali dřívější plán na větší půjčku, protože by vedl ke zvýšení dluhu a deficitů v příštích několika letech, stejně jako vláda navrhuje zvýšení daní a škrty ve výdajích, aby snížila rozpočtovou mezeru.

Půjčka bude poskytnuta z Fondu obnovy a odolnosti Evropské unie (RRF) kromě již poskytnutých grantů. Kromě půjčky chce podle vlády získat dalších 33,4 miliardy korun na grantech.

„Snížení přichází po konzultacích s Evropskou komisí, která jasně ukázala, že některé typy projektů je lepší financovat ze státního rozpočtu nebo jako v případě dopravních projektů prostřednictvím úvěrů od Evropské investiční banky,“ řekl novinářům Sekela. .

Dodal, že úvěr bude použit na financování projektů v oblasti digitalizace, vývoje počítačových čipů a dostupného bydlení.

(1 euro = 24,0769 Kč)

Získejte novinky, které chcete

Přečtěte si působivé zprávy z trhu pomocí zdroje přizpůsobeného akciím, na kterých vám záleží.

Získat aplikaci

READ  Zlatá víza vs. Digitální nomádská víza

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *