Celý vojenský prapor se vzdal etnické skupině odporu v severní Myanmaru

Celý vojenský prapor se vzdal etnické skupině odporu v severní Myanmaru

BANGKOK – Celý prapor myanmarské armády umístěný poblíž čínských hranic se vzdal koalici etnických ozbrojených skupin, které minulý měsíc zahájily překvapivý útok proti armádě, uvedl ve středu mluvčí jedné z ozbrojených skupin.

Vzdání se 261 lidí – 127 vojáků a 134 jejich rodinných příslušníků – z pěšího praporu v severovýchodním státě Šan se zdá být největší svého druhu ze strany pravidelných armádních sil od vypuknutí rozsáhlého ozbrojeného konfliktu v Myanmaru v roce 2021 po armáda převzala moc od volených představitelů. Vláda Aun Schan Su Ťij v únoru téhož roku.

Mluvčí uvedl, že koalice očekává, že brzy dobyje Laokaing, hlavní město v regionu.

Kapitulace – kterou neoznámila vojenská vláda a Associated Press nemůže nezávisle potvrdit – přišla dva týdny poté, co se Arakanská armáda, Myanmarská armáda národní demokratické aliance a Ta’angská národní osvobozenecká armáda nazývaly „Arakanská armáda“ a „Armáda národní demokratické aliance Myanmaru.“ a Národní osvobozenecká armáda Tang. Aliance tří bratrstevKoordinovaný útok proti vojenské vládě zahájil 27. října.

Koalice zaznamenala rozsáhlá vítězství a vojenská vláda 2. listopadu vzácně přiznala, že ztratila kontrolu nad třemi městy, z nichž jedno je klíčovým hraničním přechodem pro obchod s Čínou.

Ofenziva v severní části Shanského státu byla považována za hlavní výzvu pro armádu, která se snažila potlačit celonárodní povstání příslušníků Lidových obranných sil, prodemokratické ozbrojené skupiny založené poté, co armáda převzala moc v roce 2021. Různé skupiny PDF operující v celé zemi, dobře organizované a bojem zocelené etnické ozbrojené skupiny – včetně těch v Alianci tří bratrů – bojují proti ústřední vládě Myanmaru za větší autonomii po celá desetiletí.

Vojenská vláda čelila v pondělí další výzvě, když Arakanská armáda zahájila překvapivé útoky na vojenské cíle v pěti obcích v západním Myanmaru ve státě Rakhine. Ve státě bylo již dříve vyhlášeno roční příměří mezi vojenskou vládou a Arakanskou armádou.

READ  Bílý dům říká, že „nevíme“, co zřejmě otrávilo íránské školačky

Lee Kyar Wai, mluvčí Myanmarské národní demokratické aliance armády, ve středu agentuře AP řekl, že každý voják, který se vzdal ve státě Šan, včetně velitele, dostal 1 milion kyatů (asi 480 dolarů) a každý z jeho rodinných příslušníků dostal 100 000 kyatů. (48 dolarů).

„Poskytujeme lékařské ošetření zraněným. Bezpečně jsme je dopravili na místo určení,“ řekl Li Kyar Wai a dodal, že koaliční skupiny plánují brzy zahájit operaci, která by po obléhání města Laokaing ovládla.

Laokaing je známý tím, že hostí velké podniky s organizovaným zločinem, včetně kybernetických podvodů kontrolovaných čínskými investory ve spolupráci s místními válečníky v Myanmaru.

V posledních týdnech čínská vláda zaplatila a Potlačit tyto procesyTisíce zúčastněných lidí byly vráceny do Číny. Mnoho podvodných pracovníků bylo oklamáno, aby pro ně pracovali, a poté drženi proti jejich vůli.

Aliance tří bratrů oznámila, že jedním z cílů jejího útoku z 27. října bylo odstranění podvodů. Low Kyar Wai řekl, že koalice zachrání vězně v podvodných centrech, zatkne lidi stojící za operacemi a předá je příslušným úřadům, které neupřesnil, ale pravděpodobně měl na mysli čínské donucovací orgány.

Vojáci, kteří se vzdali, nebyli první, kdo složil zbraně koaličním skupinám v Šanském státě. 30. října se jim vzdalo 41 vojáků z jiného pěšího praporu umístěného v nedalekém městě Kunlung. Celkem se koaličním skupinám od 31. října vzdalo více než 200 vojáků a policistů, uvedly skupiny v úterním prohlášení.

Od začátku ofenzívy minulý měsíc se podle etnických ozbrojených skupin a nezávislých místních médií vzdali vojáci a policisté také ve státech Karen, Kayah, Rakhine a Chin a regionu Sagaing.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *