Inflační vlna mění politický terén pravicových populistů

„Jakmile jsme začali pozorovat, že změny v tomto roce jdou špatným směrem, tj. další snižování sazeb, začali jsme mít o měnu obavy,“ řekla paní Kalish. To byla zatím špatná politická reakce. A ano, velmi rádi jsme se této pozice vzdali.“

Pro země rozvíjejících se trhů, které se vypořádávají s rostoucí inflací a slabými měnami, existuje jen málo politicky přijatelných možností. Ale z mnoha důvodů představuje rostoucí inflace obzvláště obtížný politický terén pro populisty, jako jsou pánové Orban, Erdogan a Bolsonaro, kteří budou všichni čelit volbám v roce 2022 nebo 2023.

Jejich osobní přístup k politice – a fakt, že jsou všichni ve funkci léta – jim ztěžuje vyhýbat se vině za stav ekonomiky. Jejich typ populismu, který zdůrazňuje nacionalistické soupeření a byl účinný v minulosti, se přitom může zdát vzdálený občanům, jejichž životní úroveň se rychle zhoršuje.

Tradiční léčba inflace může vyžadovat kombinaci vysokých úrokových sazeb centrální banky a nízkých vládních výdajů. Oba kroky však pravděpodobně poškodí hospodářský růst a zaměstnanost, alespoň v krátkodobém horizontu, a potenciálně zhorší vyhlídky na znovuzvolení.

V Turecku pan Erdogan – který si od doby, kdy přežil pokus o převrat v roce 2016, osvojil stále autoritičtější styl vedení – takovou tradiční odpověď odmítl. V posledních týdnech turecká centrální banka, převážně pod osobní kontrolou pana Erdogana, opakovaně snižovala úrokové sazby.

Většina pozorovatelů se domnívá, že pan Erdogan obtížnou situaci ještě výrazně zhoršil, protože vyhlídky na další snižování úrokových sazeb a znehodnocování měny přiměly zahraniční investory stáhnout své peníze z Turecka.

Zároveň se zdá, že na Erdogana vanou politické větry. Zhoršující se ekonomická situace vedla k sporadickým pouličním protestům. Opoziční politici volají po předčasných volbách, aby se vypořádali s krizí, a útočí na pana Erdogana za to, co nazývají jeho katastrofálním řízením ekonomiky.

READ  Všechna pracovní místa jsou v Eroski na Mallorce bezpečná

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.