Byró Architekti přidává k českému úbočí červenou chatku s rozsáhlou střechou

Byró Architekti přidává k českému úbočí červenou chatku s rozsáhlou střechou

Nad městem Byró Architekti, srubem obloženým sekvojí, obklopeným okolními českými kopci, se tyčí klenutá střecha.

Chata se nachází na pomezí města a venkova, uhnízděná na úbočí vrchu Svatobor, v zalesněné lokalitě na úpatí Šumavy v České republice.

Cabin Above Town navrhl Byró Architekti

Inspirováno místní krajinou, pražské studio Byro Architekti Dům je navržen tak, aby měl široký tvar, který kopíruje křivky okolní krajiny.

„Díky prohnuté střeše při pohledu ze zahrady nebo z dálky křivka domu sleduje horizont krajiny a symbolicky uzavírá okolní řadu chatek,“ řekl Dezeen zakladatel studia Jean Holub.

Srub byl pokryt dřevem

Červeně natřené dřevěné obložení lemuje stěny domu, přesahuje obě strany fasády směřující k trati a tvoří ploty, které poskytují dodatečné soukromí.

Za jednou stranou domu vede brána skrytá v živém plotu k hlavnímu vchodu, zatímco nádvoří je skryto živým plotem na druhé straně budovy.

„Koncept plotu domu je posílen důsledným použitím červené, inspirované primární červenou, která se objevuje na většině plotů a venkovských domů v okolí,“ vysvětlil Holub.

Dřevěné trámy natřené červenou barvou

Trámy plotu se stávají více vzdálenými od srubu a poskytují výhled na okolní přírodu při zachování úrovně soukromí.

„Trámy se postupně rozptýlí a zanechají vizuální spojení mezi terasou a okolními stromy a zároveň poskytují soukromí pro kolemjdoucí, protože tvoří šikmou neprůhlednou stěnu,“ řekl Holub.

Je navržen podle místní krajiny

Dům je navržen pro jednoho obyvatele a nabízí otevřenou kuchyni, obývací a spací prostor spolu s ložnicí pro hosty zavěšenou nad hlavní úrovní domu.

Cílem studia bylo zachovat co nejotevřenější interiér, přičemž koupelna byla jediným uzavřeným prostorem ke zbytku domu. Stěny koupelny poskytují dodatečné soukromí prostoru na spaní za nimi v rohu domu.

Šikmý strop obložený překližkou dodává interiéru teplo a dosahuje svého nejvyššího bodu nad ložnicí pro hosty v mezipatře, ke které je přístup po žebříku.

READ  Brotherly Daily Links: Al Ittihad zaútočil na DC United

V celém interiéru použila Byró Architekti levné zařízení včetně laminovaných úložných jednotek, zakázkového nábytku a skříněk s ručně vyrobenými překližkovými dvířky, aby náklady na stavbu byly minimální.

V celém interiéru byla použita vrstva

„Dům je v podstatě postaven z nejlevnějších dostupných materiálů,“ řekl Holub. „Interiér je zařízen převážně nábytkem na míru, který pomáhá efektivně zařídit skromný prostor a poskytuje dostatek úložného prostoru.“

„Fasáda domu je složena z nehoblovaných, nahodile orientovaných střešních trámů, podlaha je z jednoduchého betonu, okna plastová,“ pokračoval Holub.

Interiér je z velké části otevřený

Dům byl postaven za tři měsíce a téměř celý jej postavilo samo studio.

„Tento malý dům nám dal jedinečný zážitek,“ uvedlo studio. „Kromě celého návrhu projektu jsme se my – architekti – podíleli i na jeho výstavbě, kterou jsme realizovali téměř zcela svépomocí mezi dvěma lidmi.“

„Projekt se pro nás stal ve všech směrech experimentem a věříme, že projekt dokazuje, že i přes nedostatek peněz je možné dosáhnout něčeho jedinečného.“

Dům byl postaven do tří měsíců

Mezi další české domy, které se nedávno na Dezeenu objevily, patří moderní přístavba pražské vily z 20. let 20. století a zakřivený roubený dům v českém lese.

Fotografie od Ondřej Bouška.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *