Chorvatsko očekává ekonomický růst, protože se připravuje na přijetí eura

Chorvatsko očekává ekonomický růst, protože se připravuje na přijetí eura

Ivo Bocic, obchodník prodávající ozdoby na vánočních trzích v chorvatském hlavním městě Záhřebu, je zvyklý jednat s více měnami a věří, že přechod proběhne bez problémů, až země 1. ledna přijme euro.

„Pokud máte co do činění s turisty, určitě máte v hlavě několik měn,“ řekl Bozic, jehož zboží zahrnuje panenky v barevných kostýmech, magnety na ledničku s vánočními vzory a ručně vyráběné šperky. „Mám bankovní účty ve více měnách a myslím, že je příští rok sloučím,“ dodal. „Některé z mých věcí jsem stejně koupil v eurech.“

Až bude příští týden Chorvatsko Euro používá 20 zemí Byl by to mezník pro národ se 4 miliony obyvatel, který dlouho usiloval o užší integraci se zbytkem Evropské unie. K Evropě se připojí i Chorvatsko Schengenský prostor je bez hranic.

Ekonomové uvedli, že přechod z Kona by měl přinést výhody, protože Chorvatsko Spoléhá se na oblast jednotné měny ve více než polovině svého zahraničního obchodu, dvou třetinách přímých zahraničních investic a asi 70 procentech svých turistů.

Bylo by to také symbolické posílení evropské jednoty v době, kdy se Rusko snaží narušit odpor bloku vůči jeho válce na Ukrajině. Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová označila dodatek za „hlasování o důvěře pro eurozónu“ a uvedla, že Chorvatsko bude mít prospěch z „euroštítu“.

V některých ohledech je přijetí eura přirozeným pokrokem pro zemi, kde jednotná měna již představuje polovinu všech bankovních vkladů a 60 procent celkových úvěrů – více než kterákoli země mimo eurozónu.

„Chorvatsko je nejziskovější zemí pro vstup do eurozóny,“ řekl Boris Vujic, guvernér chorvatské centrální banky, protože to eliminuje devizová rizika. „Devizové riziko v Chorvatsku je nejvyšší.“

„Když vaše měna vůči euru znehodnocuje, znamená to, že váš dluh má vyšší hodnotu,“ řekl Vujic v rozhovoru pro Financial Times. „Takže vaše výpůjční náklady jako státu jsou vyšší, aby odrážely tato rizika.“

READ  Německo varuje před domácím nedostatkem ropy poté, co Evropská unie zakáže ruský dovoz

Záhřebský supermarket zobrazuje ceny v místních kunách i eurech © Denis Lovrović / AFP / Getty Images

Řekl, že Chorvatsko má 27 miliard eur v devizových rezervách – 40 procent svého HDP -, aby to pokrylo, i když přijetí eura by znamenalo, že „by to ani zdaleka nepotřebovalo“.

Vujicic zdůraznil, že výhody eura „jsou evidentnější během krize“, a poukázal na nedávný prodejní tlak na maďarský forint, polský zlotý a českou korunu. „Museli zakročit a hodně zvýšit úrokové sazby a výnos 10letého státního dluhopisu je nyní od 5 do 8,5 procenta,“ řekl.

Naproti tomu výnos chorvatských 10letých dluhopisů se pohyboval kolem 3,5 procenta, tedy nižší než u Itálie a Řecka a o něco vyšší než u Španělska, přestože ještě nevstoupilo do eura. „Je to významný vliv na důvěryhodnost,“ řekl Vujic, který bude od ledna hlasovat o politických rozhodnutích ECB poté, co se již připojil k jednáním jako pozorovatel.

Vujicic vzpomínal, jak se ceny koncem 80. a začátkem 90. let vymkly kontrole v bývalé Jugoslávii a poté v Chorvatsku, což naznačuje, že bude tvrdě zkrotit růst cen, který znepokojoval tvůrce politik v Evropě.

„Viděl jsem tu šelmu,“ řekl, „a vím, jak se šelma chová, když není ve správnou chvíli zkontrolována správným způsobem.“

Připustil riziko, že chorvatští spotřebitelé budou vinit zavedení eura z rostoucí inflace, která minulý měsíc dosáhla 13,5 procenta. V průměru však země, které přijaly euro, zaznamenaly nárůst inflace pouze o 0,2 až 0,4 procentního bodu, i když v obdobích nižšího růstu cen.

Aby se zlepšila transparentnost cen, obchody v Chorvatsku jsou povinny od září zobrazovat cenu zboží v kunách i eurech a budou tak činit až do konce roku 2023. Podnikům hrozily pokuty, protože se snaží využít přejít ke zvýšení cen.

„Dodávka přichází v době, kdy je již inflace vysoká, takže principiální postoj je takový, že chorvatští spotřebitelé jsou velmi citliví na cenu,“ řekl Michał Ciceuk, generální ředitel Studenac, jednoho z předních řetězců s potravinami v Chorvatsku. „To ztěžuje jakémukoli obchodníkovi účtovat neodůvodněné zvýšení cen, protože pokud to uděláte, nakupující přejdou k vašim konkurentům.“

Přechod byl pro maloobchodníky a úřady logistickou výzvou. Studenac musel vytisknout a vystavit 5 milionů nových cenových nálepek, zatímco jeho zaměstnanci museli zmateným zákazníkům vysvětlit, že nemůže přijímat eura do 1. ledna, poté budou obě měny používány paralelně dva týdny.

Seńczuk předpověděl, že kromě posílení cestovního ruchu by přijetí eura učinilo Chorvatsko „atraktivnějším pro zahraniční kupce hledající druhé bydlení, ať už pro letní dovolenou nebo pro naše mírné zimy“.

Centrální banka mezitím povolala armádu, aby uskladnila a střežila asi 40 procent kunaových mincí, u kterých se očekává výměna za eura.

„To je asi váha Eiffelovy věže,“ řekl Vujic. Po třech letech ji prodáme jako kov a poté může armáda dát své tanky nebo obrněná vozidla [back] v úložném prostoru.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *