Miloš Vystřil znovu zvolen předsedou Senátu ČR – Brněnský deník

Miloš Vystřil znovu zvolen předsedou Senátu ČR – Brněnský deník

Předsedou Senátu byl Vystrčil poprvé zvolen v únoru 2020, kdy nahradil zesnulého Jaroslava Kuberu. Fotografický kredit: Miloš Vystrčil, přes Facebook.

Praha 2. listopadu (ČTK) – Senát, horní komora českého parlamentu, dnes již třetí volební období za sebou zvolila předsedou Miloše Vístrila (ODS). Vystrčil kandidoval bez odporu, získal hlasy 73 z 80 senátorů.

Vystrčila na předsedu Senátu navrhl senátní výbor ODS a TOP 09, který je s 36 členy největší v 81členné horní komoře.

Reklamní

„Udělám vše pro to, aby Senát byl slušnou institucí, která chrání lidská práva a svobody a chrání českou demokracii a náš parlamentní systém,“ řekl v krátkém projevu před hlasováním.

Místopředsedy Senátu byli zvoleni Jiří Drahoš (STAN), Jiří Oberfälzer (ODS), Thomas Černin (TOP 09) a Žitka Seitlová (KDU-ČSL), jak se již dříve dohodly výbory Senátu. Stejně jako Vystrčil ani jeden z nich nečelil protikandidátovi.

Vystrčil po svém zvolení poděkoval senátorům za důvěru. Řekl, že tuto pozici vnímá jako závazek zajistit, aby Senát plnil svou ústavní roli, zjednodušit zákony a usilovat o „režim vysoké politické kultury, který odstraňuje narativy nespravedlnosti“.

Požádal všechny senátory o spolupráci. „Předseda Senátu není nikdo jiný než první mezi rovnými,“ řekl.

Premiér a šéf ODS Petr Fiala ocenil znovuzvolení Vystrčila a řekl novinářům, že Vystrčil je mimořádně slušný a pracovitý šéf parlamentu. V ODS tuto pověst má, ale těší se široké podpoře, řekl Fiala k roli Vystrčila jako reprezentanta ČR v zahraničí.

Vystrčil byl poprvé předsedou Senátu zvolen v únoru 2020, vystřídal Jaroslava Kuberu (ODS), který o měsíc dříve náhle zemřel. Vystrčil byl znovu zvolen v listopadu 2020 poměrem 73 ku 77 hlasům po své návštěvě Tchaj-wanu, původně plánované cestě Kubery. Vystrčil se na Tchaj-wan vydal i přes tlak čínské vlády a českého prezidenta Miloše Zemana.

READ  Česká a slovenská vláda bojují, aby zabránily novému povstání Kovit-19

V reakci na Vystrčilovu návštěvu na Tchaj-wanu ho Zeman přestal zvát na vysoce postavené schůzky na Pražský hrad.

Vystrčil vstoupil do politiky na začátku 90. let. Povoláním středoškolský učitel, později působil jako starosta Telče a hejtman regionu Wysosina.

Je jedním ze zakládajících členů ODS a v minulosti působil jako místopředseda ODS. Poprvé byl zvolen do Senátu v roce 2010 a ve volbách v září 2022 úspěšně obhájil své křeslo v Jihlavě na druhé funkční období.

Z nových místopředsedů Senátu byli do svých funkcí znovu zvoleni Oberfalzer a Seitlová, novinkami jsou v této kategorii Czernin a Drahoš.

Stejně jako před dvěma lety získal Oberfalzer silnou podporu od 69 z 80 hlasujících senátorů. Drahoše podpořilo 67 senátorů, Černina 64 a Tsietlovou 63 senátorů.

Drahoš se stal senátorem v roce 2018 poté, co ve druhém kole prezidentských voleb prohrál s Milošem Zemanem. V předchozím volebním období Senátu předsedal jeho Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu a petice. Vystrčil řekl, že Trahoš si vymění křeslo s Jiřím Růžičkou (TOP 09), který byl dříve prvním místopředsedou Senátu.

Černin je senátorem od roku 2016 a v září úspěšně obhájil křeslo ve východočeském Jičíně. Při minulých volbách vedl senátní komisi pro české cizince. Nahrazuje Johna Harnicka (STAN), který v nedávných volbách prohrál kandidaturu na znovuzvolení.

Oberfalzer je senátorem od roku 2004. V září byl opětovně zvolen na třetí volební období v sídle středočeského Peruna a již třetí volební období za sebou byl znovu zvolen místopředsedou Senátu.

Cetlová byla v letech 1996-2007 senátorkou za Přerov na střední Moravě a později se stala zástupkyní ombudsmana. V roce 2014 byl znovu zvolen senátorem a v současné době zastává druhé funkční období jako místopředseda Senátu.


https://brnodaily.com/wp-content/uploads/2022/11/Milos-Vystrcil–1024×724.pnghttps://brnodaily.com/wp-content/uploads/2022/11/Milos-Vystrcil–150×106.pngČTKČeská republika / SvětEUPolitikaČeská republika, Zprávy, PolitikaPředsedou Senátu byl Vystrčil poprvé zvolen v únoru 2020 jako nástupce zesnulého Jaroslava Kubery. Fotografický kredit: Miloš Vystrčil, přes Facebook. PRAHA 2. listopadu (ČTK) Senát, horní komora Parlamentu ČR, dnes již třetí volební období za sebou zvolila předsedou Miloše Vístrila (ODS). Vystrčil běžel bez odporu,…

READ  Český prezident rozšířil dočasnou právní ochranu na uprchlíky, kteří se chtějí vrátit na Ukrajinu

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *