Brazilští vojenští velitelé uvedli, že Bolsonaro představil plán na zrušení voleb v roce 2022

Brazilští vojenští velitelé uvedli, že Bolsonaro představil plán na zrušení voleb v roce 2022

SAO PAULO (AP) – Dva nejvyšší brazilští vojenští velitelé oznámili policii, že je bývalý prezident Jair Bolsonaro seznámil s… Poté plánoval zůstat u moci Prohrál volby v roce 2022, ale ty odmítly a varovaly ho, že ho zatknou, pokud se o to pokusí, podle soudních dokumentů vydaných v pátek.

Svědectví bývalých velitelů Bolsonarovy armády a letectva pro policii, zveřejněná Nejvyšším soudem, obsahují první přímé odkazy na pravicového vůdce jako aktivního účastníka spiknutí s cílem ignorovat výsledky voleb z října 2022, které vyhrál jeho rival. Současný prezident Luiz Inacio Lula da Silva.

Prohlášení vojenských vůdců během Bolsonarovy éry Kromě jeho právních problémů jako žalobce Snaží se najít spojení mezi krajně pravicovým vůdcem a Nepokoje z 8. ledna 2023 Což zničilo vládní budovy v hlavním městě Brasílii týden po Lulině inauguraci.

Zveřejnění dokumentů povolil soudce Nejvyššího soudu Alexandre de Moraes, častý cíl Bolsonara a vedoucí vyšetřování.

Zpráva federální policie uvedla, že bývalý velitel armády Marco Antonio Freire Gomez vypověděl, že se on a další vysocí vojenští vůdci zúčastnili na poslední chvíli několika neplánovaných schůzek v prezidentském paláci po druhém kole voleb, „ve kterých tehdejší prezident Jair Bolsonaro nabídl možnosti využití. právní nástroje… týkající se volebního procesu.“

Na jednom shromáždění řekl Bolsonaro svým třem armádním velitelům a svému tehdejšímu ministru obrany Paulu Sergiu Nogueirovi, že chce vytvořit komisi, která „prošetří potvrzení a legitimitu volebního procesu“, řekl federální policii generál Freire Gomes federální policii. Dodal, že by se daly využít i další nástroje, například vydání výnosu o vyhlášení stavu obležení.

Freire Gomez řekl, že tuto myšlenku od začátku odmítl a řekl Bolsonarovi, že takový krok „může skončit právní odpovědností tehdejšího prezidenta“, jak uvádí federální policejní dokument.

READ  „Udělal jsem, co jsem přišel,“ řekl Biden na Putinově schůzce.

Brazilský policejní generál také prohlásil, že „vždy tehdejšímu prezidentovi jasně dával najevo, že za tehdejších okolností neexistuje možnost zvrátit volební výsledek z vojenského hlediska“.

Bývalý velitel letectva brig. Carlos de Almeida Baptista Jr. také federální policii řekl, že odmítl Bolsonarovy volební kroky. Dodal, že věří, že důtka generála Freire Gomeze je klíčem k tomu, aby zabránil Bolsonarovi ve snaze zvrátit výsledek voleb.

Dokument federální policie citoval Baptistu Juniora, který řekl: „Pokud velitel (Freire Gomes) připustí možnost pokusu o převrat.

„Generál. Freire Gomez řekl, že pokud by se o takový krok pokusil, musel by prezidenta zatknout, jak je uvedeno v policejním dokumentu.

Baptista Junior také řekl federální policii, že admirál flotily Almir Garnier, bývalý velitel brazilského námořnictva, „řekl, že dá své síly k dispozici Jairu Bolsonarovi“, podle dokumentu.

Bolsonaro popřel, že by se on a jeho příznivci pokusili o převrat Když před rokem výtržníci zaútočili na vládní budovy.

„Co je to převrat? Jsou to tanky v ulicích, zbraně a spiknutí. Nic z toho se v Brazílii nestalo.“ Během demonstrace minulý měsíc.

Bolsonarův právník Fabio Wajngarten dříve na Twitteru uvedl, že nikdy neslyšel o žádném spiknutí s cílem udržet bývalého prezidenta v úřadu nebo o hrozbách vojenských vůdců, že ho v případě pokusu zavřou do vězení.

„Jsou to přátelé toho, kdo je u moci,“ řekl Wagengarten, aniž by jmenoval bývalé vůdce. Jejich bezvýznamnost je jejich největší a nejlepší vlastností. Sykofanti. Oslněni mikrofony, číšníky a řidiči. Průměrný.“

Bolsonaro začal vznášet nepodložené otázky o brazilském elektronickém volebním procesu roky před hlasováním a tyto snahy o zasévání pochybností se zrychlily v době před volbami, které Lulu vrátily do funkce, kterou zastával v letech 2003 až 2010.

Glycy Hoffman, šéf Lulovy Dělnické strany, řekl, že to, co vojenští vůdci odhalili, dokazuje, že „prezidentovo vítězství bylo zásadní pro zachování demokracie“ v Brazílii.

READ  Indonéský obchod se psím masem vzkvétá navzdory obavám o dobré životní podmínky | Obchod a ekonomika

„Jsme na správné straně historie,“ uvedla Hoffmanová na svých sociálních sítích.

Někteří z Bolsonarových spojenců v Kongresu hovořili o návrhu zákona o milosti těm, kteří se podíleli na nepokojích z 8. ledna. Několik z nich patří k jeho Liberální straně, jejíž prezident Waldemar Costa Neto také hovořil s federální policií. Neto podle dokumentů tvrdil, že zpochybnil výsledky voleb jen proto, že byl pod tlakem bývalého prezidenta.

Vysocí vojenští představitelé poskytující dlouhá svědectví federální policii je pro Bolsonara špatným znamením.

„Je to jeden z prvních velkých signálů, že Bolsonaro bude stát sám a ztratí velkou část vojenské podpory, kterou měl,“ řekl Sergio Brasa, politolog z nadace Getulio Vargas Foundation se sídlem v Rio de Janeiru, think-tanku a univerzity. .

Manuel Galdino, profesor politologie na univerzitě v São Paulu, uvedl, že svědectví pravděpodobně nebudou mít významný dopad na veřejné mínění.

Bolsonaro Loajalisté nebudou ovlivněni novými důkazy, Zatímco mnozí jiní jsou již přesvědčeni, že bývalý prezident je zapojen do plánování převratu.

„Nedošlo k žádnému zásadnímu novému objevu, který by změnil Bolsonarův status nebo roli, kterou bude hrát například v komunálních volbách v říjnu,“ řekl Galdino.

Bolsonaro má zakázáno kandidovat na prezidenta do roku 2030 kvůli dvěma odsouzením za zneužití pravomoci, ale zůstává aktivní v brazilské politice jako hlavní odpůrce středolevé Luly. Jak se blížily letošní komunální volby, rozdělili se kandidáti mezi dva lídry.

Podle brazilského trestního zákoníku se za pokus o převrat trestá odnětím svobody minimálně na čtyři roky a maximálně na 12 let.

Cesar Zilioto, právník ústavního práva, uvedl, že svědectví dvou bývalých vojenských velitelů jsou nejdůležitějšími kusy, které ještě neurčily Bolsonarovu roli před nepokoji. Předpokládá se, že jejich prohlášení budou součástí potenciálních obvinění proti bývalému prezidentovi, která budou doručena Nejvyššímu soudu během měsíců.

READ  Ruský úředník: Ukrajinské drony zasáhly krymský ropný sklad

„Jsou to dva jednotlivci, kteří byli na vysoké úrovni a naznačují, že měl záměr, potenciální vedení, roli v koordinaci a jasné zapojení do zpochybňování výsledků voleb,“ řekl Zilioto. Ale teď je nějaké potvrzení o spiknutí.“

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *