Bez západní podpory pro Ukrajinu budou v Ushorodu Rusové – český náměstek ministra obrany

Bez západní podpory pro Ukrajinu budou v Ushorodu Rusové – český náměstek ministra obrany

Náměstek ministra obrany ČR Jan Jireš v úterý 9. ledna během rozpravy v parlamentu odmítl tvrzení, že další vojenská pomoc Ukrajině je překážkou „diplomatického a mírového řešení konfliktu“.

Zdroj: CDKEvropská zpráva Pravda

podrobnosti: Debaty se točily kolem petice protivládní skupiny proti chudobě Česko, která konkrétně požadovala ukončení rétoriky „Česko je ve válce“ a ukončení dodávek vojenských zbraní na Ukrajinu.

Zástupce skupiny Jindřich Reichl, který je zároveň šéfem české mimoparlamentní strany Právo na respekt a důstojnost, se zastal „diplomatického a mírového řešení konfliktu“ na Ukrajině.

Na to Jires odpověděl, že rozhodnutí ukončit válku na Ukrajině je zcela na Rusku a jeho prezidentovi Vladimiru Putinovi. Pokud pomůžeme chránit nezávislost Ukrajiny, nepřátelské rakety na české území nedopadnou.

Poukázal také na to, že samotné Rusko opakovaně hovořilo o boji proti celému Západu.

Citace od Jireshe: „Kdybychom od začátku vojensky nepodporovali Ukrajinu – Česko, Polsko, téměř všechny ostatní evropské země a zbytek světa – není pochyb, že ruská armáda by dnes byla v Kyjevě nebo Užhorodu.“

Pozadí: V EU sílí volání po intenzivnější podpoře Kyjeva v letošním roce, uprostřed blokování další pomoci Ukrajině v Kongresu USA a zpoždění při schvalování čtyřletého plánu na podporu Kyjeva v hodnotě 50 miliard eur.

Minulý týden například polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski podrobně vysvětlil, proč je pokračující vojenská podpora Ukrajiny v zájmu Evropy a proč jsou řeči o „únavě Ukrajiny“ na Západě mylné.

Podpěra, podpora UP nebo AUG Náš hostitel!

READ  Policie přeměnila 200 mil Ferrari zabavené zločincům na hlídkové auto | Světové zprávy

You May Also Like

About the Author: Alanna Cobbett

"Hrdý výtržník. Oceněný odborník na kávu. Hodně padá. Typický webový fanatik. Twitter geek."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *