Americké ženy žijí od pandemie o 6 let déle než muži. ale proč?

Americké ženy žijí od pandemie o 6 let déle než muži.  ale proč?

Rozdíl v očekávané délce života mezi ženami a muži ve Spojených státech se podle nové zprávy mezi lety 2010 a 2021 rozšířil na 5,8 roku, což je největší rozdíl v délce života mezi pohlavími za poslední desetiletí.

Vědci zjistili, že americké ženy mohou očekávat, že budou žít asi o šest let déle než muži, přičemž jako jeden z důvodů největšího rozdílu od roku 1996 uvádějí rozdíly způsobené Covid-19 a úmrtí na předávkování drogami.

Studie zveřejněná v pondělí v JAMA Journal of Internal Medicinezkoumali, jak koronavirus a další základní příčiny úmrtí prohloubily propast od roku 2010 do roku 2021.

Zatímco úmrtnost na kardiovaskulární a plicní rakovinu je již dlouho hlavním vysvětlením toho, proč ženy žijí ve Spojených státech déle než muži, vědci tvrdí, že na vině jsou jiné hlavní příčiny úmrtí a že rozdíl prohlubuje řada faktorů.

Míra přežití rakoviny plic se zvýšila.Screening je však u nejzávažnějších forem rakoviny ve Spojených státech nízký

COVID-19 se stal největším hybatelem rozdílu v očekávané délce života

Tomika Wilkes ukazuje na fotografii svého otce Charlese Stewarta, když byl studentem na Rufus King High School v roce 1974, a na novější fotografii její návštěvy otcova hrobu na hřbitově Graceland v Milwaukee dne 15. března 2023. Wilkes ztratil ji. Jeho otec se nakazil koronavirem 12. dubna 2020, než bude vakcína dostupná.

U amerických mužů v letech 2010 až 2019 byly hlavními příčinami rozdílu v průměrné délce života vyšší úmrtnost na cukrovku, srdeční choroby, neúmyslná zranění, vraždy a sebevraždy. Část rozdílu byla snížena podobnou úmrtností mužů a žen na rakovinu a Alzheimerovu chorobu.

Rozdíly v úmrtnosti na Covid-19 se však staly hlavním důvodem, proč se během pandemie, která začala v roce 2020, prohlubovala propast mezi muži a ženami.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *