Zjistil, že voda prosakuje ze zemské kůry do jádra planety

Zjistil, že voda prosakuje ze zemské kůry do jádra planety

O nitru naší planety toho ještě hodně nevíme, ale vědci nedávno zjistili, že z tamního povrchu pomalu prosakuje voda.

Není to jednoduchá cesta. Kapalina padá pod klesající tektonické desky, než nakonec dosáhne jádra po 2900 km cesty.

Přestože je tento proces pomalý, během miliard let vytvořil nový povrch mezi roztaveným kovem ve vnějším jádru a vnějším pláštěm Země.

V nové studii vědci z Arizonské státní univerzity uvedli, že voda spouští chemickou reakci, která vede k vytvoření nové vrstvy o tloušťce „několika set kilometrů“. (To je „tenké“, pokud jde o vnitřní vrstvy Země.)

„Po mnoho let byla fyzická výměna mezi zemským jádrem a pláštěm považována za malou. Naše nedávné vysokotlaké experimenty však odhalují jiný příběh.“

„Zjistili jsme, že když voda dosáhne hranice jádra a pláště, reaguje s křemíkem v jádru a tvoří oxid křemičitý,“ napsal spoluautor Dr. Dan Shim.

„Tento objev v kombinaci s naším předchozím pozorováním diamantů vznikajících reakcí vody s uhlíkem v tekutém železe pod extrémním tlakem ukazuje na mnohem dynamičtější interakci mezi jádrem a pláštěm, což ukazuje na významnou fyzickou výměnu.“

Co to tedy znamená pro nás všechny na povrchu?

„Tento objev posouvá naše chápání vnitřních procesů na Zemi, což ukazuje na globální vodní cyklus, který je rozsáhlejší, než bylo dříve známo,“ uvádí se v prohlášení ASU.

„Měnící se „film“ jádra má hluboké důsledky pro geochemické cykly spojující cyklus povrchové vody s hlubokým minerálním jádrem.“

Jak se připojit k bezplatnému kanálu WhatsApp indy100

předplatné Do bezplatného týdenního zpravodaje indy100

Podělte se o svůj názor v našich demokratických zprávách. Kliknutím na ikonu pro souhlas v horní části stránky pomůžete posunout tento článek výše v žebříčku indy100.

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *