Superměsíc osvětluje noční oblohu tento týden o nejbližším úplňku roku – NBC Bay Area

Superměsíc osvětluje noční oblohu tento týden o nejbližším úplňku roku – NBC Bay Area

Pozorovatelé hvězd si tento týden užijí dvojitou lahůdku: vzácný vzácný modrý měsíc s planetou Saturn viditelnou zezadu.

Vesmírná opona stoupá ve středu v noci s druhým úplňkem v měsíci, proto je považována za modrou. Říká se mu „superměsíc“, protože je blíže Zemi než obvykle a vypadá obzvláště velký a jasný.

Toto bude nejbližší úplněk roku, asi 222,043 mil (357,344 kilometrů). To je o více než 100 mil (160 kilometrů) blíže k superměsíci, který se objevil 1. srpna.

A jako bonus navíc bude Saturn podle NASA viditelný jako jasný bod 5 stupňů vpravo nahoře od Měsíce při západu slunce na východní a jihovýchodní obloze. Zdá se, že prstencová planeta se s příchodem noci otáčí kolem Měsíce ve směru hodinových ručiček.

Pokud jste nestihli letošní premiéru, raději se podívejte na tuto. Podle italského astronoma Gianlucy Massiho, zakladatele projektu Virtual Telescope Project, nebude další super modrý měsíc až do roku 2037.

Masseyho pokus o živé vysílání vzhledu superměsíce na začátku tohoto měsíce zhatily mraky. Tentokrát doufá v jasnější oblohu, aby mohl zachytit super modrý měsíc zářící nad bazilikou svatého Petra ve Vatikánu.

Pokud to počasí dovolí, pozorovatelé nepotřebují dalekohledy ani dalekohledy – „jen jejich oči,“ řekl Massey.

„Vždy jsem nadšený, když obdivuji krásu noční oblohy,“ řekl, zvláště když je na něm obří modrý měsíc.

První superměsíc v roce 2023 byl v červenci. Čtvrtý a poslední bude v září.

READ  Objev malých kostí a zubů odhaluje existenci mnoha druhů dinosaurů žijících a žijících v Arktidě

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *