Stávky a pochody na protest proti úsporným opatřením v České republice

Stávky a pochody na protest proti úsporným opatřením v České republice

Fotografie Michal Žižek. Video od Jana Flemera

České školy se v pondělí na den uzavřely kvůli stávce a pochodu odborů na protest proti úsporným opatřením středopravé vlády v členské zemi EU.

Země s 10,5 miliony obyvatel trpí rekordní inflací a vysokými cenami energií v Evropě, které ještě zhoršila ruská invaze na Ukrajinu.

Český prezident minulý týden podepsal úsporný balíček, jehož cílem je zvýšit daně a snížit příspěvky, dotace a mzdy ve státním sektoru.

Tři čtvrtiny českých škol se připojily k pondělní stávce na protest proti špatnému financování a členové odborů a jejich příznivci zorganizovali pochod v centru Prahy.

Reklama – Pokračujte posouváním

Michaela Marešová, vedoucí výroby z jižního města Sobieslav, řekla, že vláda „neposlouchala, co jsme chtěli“.

„Chci, aby se věci vrátily k tomu, jak byly. Levnější energie, levnější jídlo, fungující školy, všechno, co máme,“ řekla agentuře AFP.

Samostatný protest uspořádaly v Praze také stovky studentů.

Reklama – Pokračujte posouváním

Demonstrující Kateřina Petkovová řekla agentuře AFP: „Víme, jak je na tom náš státní rozpočet… ale věříme, že školství je poslední částí, ve které by vláda měla šetřit.“

Premiér Peter Fiala ale trval na tom, že úsporná opatření jsou nezbytná.

„Nejsme připraveni ustoupit. Pokud to uděláme, vzdáme se budoucnosti této země… a to nemůžeme,“ řekl novinářům.

Reklama – Pokračujte posouváním

Kritici jeho vládě kritizují špatnou komunikaci a masivní humanitární a vojenskou pomoc Ukrajině, zatímco životní úroveň v Česku klesá.

Česká ekonomika silně závisí na výrobě automobilů a exportu do eurozóny a ve třetím čtvrtletí 2023 meziročně klesla o 0,6 procenta a ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,3 procenta.

Mezinárodní měnový fond minulý týden revidoval svou prognózu pro zemi a uvedl, že letos očekává hospodářský pokles o 0,4 procenta a v roce 2024 růst o 1,2 procenta.

READ  Řecko a 6 dalších zemí zavádí systém certifikace očkování Evropské unie Majitel

frj/amj/yad

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *