Severokorejská střela nesoucí druhý špionážní satelit explodovala krátce po startu

Severokorejská střela nesoucí druhý špionážní satelit explodovala krátce po startu

SOUL, Jižní Korea – Raketa vypuštěná Severní Koreou za účelem rozmístění druhého špionážního satelitu země explodovala krátce po svém pondělním vypuštění, uvedla státní média, což je překážka pro vůdce Kim Čong-una, že vyšle satelity k monitorování Spojených států a Jižní Koreje.

Pondělní zpackané spuštění přišlo několik hodin poté, co se v Soulu setkali lídři Jižní Koreje, Číny a Japonska na svém prvním trojstranném setkání po více než čtyřech letech. Je neobvyklé, že Severní Korea podniká provokativní akce, když se Čína, její hlavní spojenec a ekonomický plynovod, angažuje v diplomacii na vysoké úrovni v regionu.

Odpálení vyvolalo kritiku ze strany sousedů Severní Koreje, protože Organizace spojených národů zakazuje Severní Koreji takové odpaly provádět, protože je považuje za zástěrku pro testování technologie raket dlouhého doletu.

Oficiální korejská ústřední tisková agentura Severní Koreje uvedla, že vypustila špionážní družici na palubě nové rakety do hlavního vesmírného střediska na severozápadě země. Korejská centrální tisková agentura ale uvedla, že střela explodovala během prvního stupně letu krátce po startu kvůli podezření na problém s motorem.

Tisková agentura KCNA citovala nejmenovaného zástupce ředitele Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku, který uvedl, že předběžné zkoumání ukázalo, že výbuch souvisí se spolehlivostí provozu nově vyvinutého motoru na kapalný kyslík-ropa. Dodal, že další možné příčiny budou podle KCNA vyšetřovány.

Japonská vláda krátce vydala varování před raketami pro jižní prefekturu Okinawa a vyzvala obyvatele, aby se ukryli v budovách a na jiných bezpečnějších místech. Hlavní tajemník kabinetu Yoshimasa Hayashi řekl, že varování bylo později zrušeno, protože oblast již není ohrožena.

Severní Korea dříve v pondělí informovala japonskou pobřežní stráž o svém plánovaném startu varovným varováním ve vodách mezi Korejským poloostrovem, Čínou a východně od hlavního filipínského ostrova Luzon v období startu od pondělí do 3. června.

READ  Kanadské město v Severozápadních teritoriích je požádáno, aby evakuovalo své domovy, protože záplavy se zhoršují | Kanada

Severní Korea neochvějně prohlašuje, že má právo vypouštět satelity a testovat rakety.

Japonský ministr obrany Minoru Kihara označil start Severní Koreje za „nebezpečnou výzvu pro celý svět“. Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení označilo vypuštění severokorejského satelitu za „provokaci, která vážně ohrožuje naši bezpečnost a regionální bezpečnost“.

Během třístranného setkání s japonským premiérem Fumio Kishidou a čínským premiérem Li Qiangem dříve v pondělí vyzval jihokorejský prezident Yeon Suk-yeol k přísné mezinárodní akci, pokud Severní Korea bude pokračovat v plánu startu.

Kishida ze své strany naléhal na Sever, aby stáhl plán startu, ale Lee se o plánu startu nezmínil, protože se obecně vyjádřil k podpoře míru a stability na Korejském poloostrově prostřednictvím politického řešení.

Někteří pozorovatelé tvrdí, že vypuštění satelitu Severní Koreje v první den osmidenního období mohlo mít za cíl vzbudit očekávání ohledně setkání Soul-Peking-Tokio a zaregistrovat její nelibost s Čínou. Kim přijímá myšlenku „nové studené války“ a snaží se posílit vztahy s Pekingem a Moskvou, aby vytvořily jednotnou frontu proti Washingtonu, takže čínská diplomacie se Soulem a Tokiem mohla být pro Pchjongjang znepokojivým vývojem.

Kim se v posledních měsících primárně soustředil na Rusko, kde Pchjongjang a Moskva – sevřené ve sporu s Washingtonem – rozšířily svou vojenskou spolupráci. Čína, která je citlivější na svou mezinárodní reputaci, se připojila k Rusku v blokování snah vedený USA v Radě bezpečnosti OSN o zpřísnění sankcí vůči Severní Koreji, ale byla méně odvážná a otevřená ohledně podpory Kimovy „nové studené války“.

V pondělí severokorejské ministerstvo zahraničí důrazně kritizovalo společné prohlášení vydané Lee, Yoonem a Kishidou a označilo je za „úmyslné vměšování do jeho vnitřních záležitostí“. Ministerstvo se ohradilo proti částem společného prohlášení, že tři vůdci znovu potvrdili své současné postoje k otázce denuklearizace Korejského poloostrova.

READ  Blinkin, Lavrov se poprvé setkává s Rusem tváří v tvář, jak se napětí stupňuje

Zatímco Severní Korea soustředila velkou část své kritiky na Jižní Koreu tvrzením, že je za prohlášení primárně zodpovědná, pro Severní Koreu je stále velmi vzácné kritizovat prohlášení podepsané Čínou.

Neúspěšný start satelitu je ranou pro Kimův plán vypustit v roce 2024 další tři vojenské špionážní satelity kromě prvního vojenského průzkumného satelitu jeho země, který byl na oběžnou dráhu vynesen loni v listopadu.

Listopadový start přišel po dvou neúspěšných startech.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *