''Dvakrát větší než Země''

''Dvakrát větší než Země''

Velká rudá skvrna se od posledního měření sondou Voyager zmenšuje

NASA běžně pořizuje ohromující snímky našeho vesmíru a zanechává vesmírné nadšence ohromeny. Instagramový účet NASA je pokladem pro ty, kteří rádi sledují vzdělávací videa a nádherné fotografie představující naši planetu, galaxie a další nebeská tělesa.

Nedávno vesmírná organizace sdílela úžasný snímek Jupiterovy Velké rudé skvrny, který zachytila ​​sonda Juno. Snímek pořídila ze vzdálenosti asi 13 917 kilometrů vesmírná sonda Juno, která obrovskou planetu zkoumá. Velká rudá skvrna je bouře, která je dvakrát větší než Země a existuje již více než 350 let

Snímek NASA ukazuje Velkou rudou skvrnu uprostřed, obklopenou hnědými, oranžovými a červenými spirálovitými úlomky. V horní části obrázku se objevuje Jupiterův horizont, který kontrastuje s béžovými, hnědými a modrými tóny.

Podívejte se na obrázek zde:

Podle NASA vytváří oblast vysokého tlaku v atmosféře Jupiteru již více než 350 let anticyklonální bouři, která vytváří nejznámější útvar plynného obra.

Nový snímek však odhaluje, že Velká rudá skvrna se od posledního měření sondou Voyager v roce 1979 zmenšila a její výška se za poslední čtyři desetiletí zmenšila o osminu a šířka nejméně o třetinu.

Velká rudá skvrna je stále asi dvakrát větší než Země a nedávné studie Juno naznačují, že bouře klesá asi 300 km pod mraky planety. NASA dodala, že bez pevné půdy na Jupiteru, která by oslabila bouře, větry ve Velké rudé skvrně vrcholí rychlostí asi 400 mph (643 km/h).

Sonda Juno o velikosti basketbalového hřiště, vypuštěná v roce 2011, je osmou sondou, která navštívila Jupiter. Na oběžnou dráhu kolem Jupiteru vstoupila 4. července 2016. Nyní je ve třetím roce své prodloužené mise, jejímž cílem je dokumentovat masivní planetu.

READ  Evropa se musí připravit na „jistotu“ pandemie chřipky, protože Covid „nebude poslední v našich životech“ - Zdroj

You May Also Like

About the Author: Waldo Kemp

"Hudební učenec. Spisovatel. Zlý slanina evangelista. Hrdý twitter narkoman. Myslitel. Milovník internetu. Jemně okouzlující hráč."

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *