Čína vyhostí kanadského diplomata kvůli zhoršení bilaterálních vztahů

Čína vyhostí kanadského diplomata kvůli zhoršení bilaterálních vztahů

OTTAWA (Reuters) – Čína v úterý vyhostila kanadského diplomata v Šanghaji poté, co Ottawa řekla čínskému diplomatovi sídlícímu v Torontu, aby opustil zemi, což eskalovalo již tak napjaté bilaterální vztahy kvůli obavám z čínského vlivu v Kanadě. .

Kanada v pondělí vyhostila čínského diplomata Čao Weje poté, co ho zpravodajská zpráva obvinila ze snahy zaútočit na kanadského poslance, který kritizoval čínské zacházení s muslimskou menšinou Ujgurů.

„Nebudeme tolerovat žádnou formu zahraničního vměšování,“ řekla v pondělí kanadská ministryně zahraničí Melanie Jolie.

V reakci na „nepřiměřené činy Kanady“ Čína podle čínského ministerstva zahraničí požádala Jennifer Lynn Lalonde, konzulární úřednici kanadského konzulátu v Šanghaji, aby do 13. května opustila Čínu. prohlášení.

Ministerstvo zahraničí dodalo, že Čína si vyhrazuje právo na další odpověď.

Diplomatické napětí eskalovalo od zatčení generální ředitelky Huawei Technologies Meng Wanzhou v roce 2018 a následného zatčení dvou Kanaďanů v Pekingu kvůli obvinění ze špionáže. Všechny tři vyjdou v roce 2021.

Peking loni zrušil tříletý zákaz dovozu řepky, největší kanadské plodiny, od obchodních firem Richardson International a Viterra. Omezení následovala po Mengově zatčení, ale Čína vyjádřila obavy ohledně škůdců. Čína je také významným dovozcem kanadské potaše a pšenice.

Kanadská zpravodajská služba pro bezpečnostní zpravodajství (CSIS) v roce 2021 vytvořila zprávu o čínském vlivu v Kanadě, která obsahovala informace o potenciálních hrozbách pro konzervativního poslance Michaela Chunga a jeho rodinu.

Podrobnosti o zprávě CSIS se objevily 1. května, kdy kanadský deník Globe and Mail oznámil, že Čína hledala informace o Zhongovi a jeho rodině v Číně ve snaze „jít z něj příklad“ a odradit ostatní od toho, aby se postavili proti Číňanům. vláda. pozice.

„Vládě nemělo trvat dva roky, než učinila toto rozhodnutí,“ řekl Chung novinářům po oznámení.

Čína uvedla, že se nikdy nevměšovala do vnitřních záležitostí Kanady a nemá na tom žádný zájem. Čínský generální konzulát v Torontu uvedl, že zpráva o Zhongovi „nemá žádný faktický základ a je nepodložená“.

READ  Alexej Navalnyj: Uvězněný vůdce ruské opozice „uvolněn“ poté, co byl přemístěn na 20 dní do vězení

The Globe s odkazem na nejmenovaný zdroj z národní bezpečnosti uvedl, že Čao se podílel na shromažďování informací o Zhongovi, který v roce 2021 sponzoroval úspěšný návrh deklarující genocidu Číny vůči muslimské ujgurské menšině.

Chung uvedl, že byl „hluboce zklamán“, když se z novin dozvěděl o potenciální hrozbě pro svou rodinu v Hongkongu, a kritizoval vládu Trudeaua za to, že nepodnikla žádné kroky. Od zprávy Globe opakovaně volal po Zhaoově vyhození.

Trudeau uvedl, že se o zprávě zpravodajské služby dozvěděl z novin a ve středu obvinil špionážní agenturu, že mu ji tehdy nepředala.

Agentura byla nyní nařízena, aby neprodleně předávala informace o hrozbách členům parlamentu a jejich rodinám.

Kanadská média zveřejnila několik zpráv s odvoláním na anonymní zpravodajské zdroje, které tvrdí, že čínská vláda zasahovala do nedávných kanadských voleb. Peking tato obvinění popřel.

Trudeau již dříve uvedl, že se Čína pokusila zasahovat do voleb v letech 2019 a 2021, ale toto úsilí nezměnilo výsledek. Pověřil nezávislého soukromého detektiva, aby prošetřil obvinění.

(Zpráva Steve Shearer v Ottawě) Střih Rami Ayoub

Naše standardy: Thomson Reuters Trust Principles.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *