Ruský představitel se snaží narušit Zelenského projev v OSN a žádá ho, aby „zastavil válku“

Ruský představitel se snaží narušit Zelenského projev v OSN a žádá ho, aby „zastavil válku“

Ruskému vyslanci, který se jménem prezidenta Vladimira Putina účastní zasedání Rady bezpečnosti OSN, bylo řečeno, aby „zastavil válku“, poté, co ve středu protestoval proti projevu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Nebenzia protestoval proti rozhodnutí předsedy Rady umožnit Zelenskému mluvit před 15 členy Rady.

„Rádi bychom se vás zeptali, na jakém základě navrhujete umožnit prezidentu Zelenskému mluvit před členy Rady, z nichž mnozí zastupují hlavy států a vlád,“ řekl ruský vyslanec a obvinil albánský stát z toho, že „otevřené ignorování procedur a praktiky Rady bezpečnosti OSN“.

Vasilij Nebenzia, stálý představitel Ruska při OSN

(AP)

Albánský premiér Edi Rama ruskému vůdci odpověděl: „Musím říci, že celá tato vaše přednáška o porušování pravidel v této budově je působivý záběr.

Řekl: „Zastavte válku a prezident Zelenskij se neujme slova,“ poté, co poukázal na námitku vyjádřenou ruským vůdcem k projevu ukrajinského vůdce před vystoupením členů Rady na schůzi.

Pan Rama také citoval pravidlo Rady, které umožňuje nečlenům mluvit jako první, a dodal, že „toto není speciální operace albánského předsednictví“, čímž vyvolal ironický smích nad tím, že Rusko trvá na tom, že svou ofenzívu proti Ukrajině označuje za „zvláštní operaci“. “ Vojenská operace.“

Další vášnivá výměna názorů propukla u stolu poté, co Nebenzia zmínil pana Ramu jako albánského premiéra a člena NATO spíše než prezidenta rady, ale pan Rama prohlásil: „Beru to na vědomí a budeme pokračovat v našem zasedání.“

Krátce poté se Zelenskij obrátil na X a poděkoval albánskému vůdci za „správné jednání s Ruskem“, když sdílel video ostré výměny názorů.

READ  Papež se omlouvá za „zničující“ zneužívání ve školách v Kanadě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přijíždí s projevem na 78. Valném shromáždění OSN

(AFP přes Getty Images)

„Milý @EdiRamaal, dnes jsi v Radě bezpečnosti ukázal světu, jak se správně vypořádat s Ruskem a jeho lží a pokrytectvím. Děkuji vám za vedení předsednictví tak zásadovým způsobem.“

Druhý den zasedání OSN v New Yorku byl naplněn spekulacemi o tom, že se ukrajinský prezident a nejvyšší ruský diplomat Sergej Lavrov střetnou poprvé od začátku invaze na Ukrajině v únoru loňského roku. Očekávalo se, že se ti dva buď střetnou, promluví, nebo se jeden druhému úplně vyhnou.

Nakonec se Zelenskij a Sergej Lavrov vyhnuli tomu, aby se na sebe dívali přes slavný stůl Rady bezpečnosti OSN ve tvaru podkovy, když ten první odešel před příchodem Lavrova.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov promluvil na zasedání Rady bezpečnosti na vysoké úrovni

(AP)

Zelenskyj odsoudil Rusko jako „teroristický stát“, zatímco ruský velvyslanec Vasilij Nebenzia seděl proti němu na druhém konci oblouku stolu. Když ukrajinský prezident začal své poznámky, Rus se krátce podíval na svůj telefon a pak zařízení odložil.

Zelenskij odešel před příjezdem Lavrova, což se stalo, když americký ministr zahraničí Antony Blinken obvinil Rusko z „roztrhání“ klíčových ustanovení Charty OSN.

Lavrov obvinil Západ z „destabilizace globální stability a také z vyhrocení a vyvolání nových ohnisek napětí“. „Spojené státy a jejich satelity nestydatě a otevřeně zasahují do vnitřních záležitostí Ukrajiny,“ řekl, čímž zvýšil riziko globálního konfliktu.

Zdůraznil, že Rusko „plně“ respektuje ustanovení Charty OSN „koherentním způsobem“.

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *