Rusko tvrdí, že postupuje u Chasiv Yar, zatímco Ukrajina chválí novou pomoc

Rusko tvrdí, že postupuje u Chasiv Yar, zatímco Ukrajina chválí novou pomoc

Rusko v neděli oznámilo, že jeho síly převzaly kontrolu nad oblastí poblíž hlavního města Chasiv Jar na východní Ukrajině, čímž zdůraznily tlaky, kterým čelí Kyjev, když se připravuje na přijetí nové americké pomoci v hodnotě 61 miliard dolarů.

Po zhruba roce a půl zpoždění americká Sněmovna reprezentantů nakonec v sobotním hlasování schválila balíček pomoci, což dodalo ukrajinským silám v defenzivě morální podporu.

Ruské ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že převzalo kontrolu nad Bohdanivkou, malou vesnicí na frontové linii ležící necelé tři kilometry severovýchodně od Chasev Yar.

Ministerstvo uvedlo: „Jednotky z Jižní skupiny sil zcela osvobodily osadu Bohdanivka.“

Chasif Yar, který měl před konfliktem asi 13 000 obyvatel, byl z velké části zdevastován boji a většina obyvatel uprchla.

Kreml se snažil zlehčit dopad nového amerického balíku pomoci, který podle ruského ministerstva zahraničí prohloubí „ponoření“ Washingtonu do války.

„Zběsilé pokusy zaměřené na záchranu [Ukrainian President Volodymyr] Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová uvedla, že Zelenského neonacistický režim je odsouzen k neúspěchu.

Asistent ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak řekl, že nová americká pomoc povede k „deeskalaci“ a „trestání“ Ruska.

Dodal: „Proto nás těší, že dnes slyšíme bezpodmínečné stěžování a hysterickou paniku v oficiálních ruských prohlášeních.“ „Hodně to pomůže.“

Ukrajinci také ocenili souhlas Washingtonu s novou pomocí, která přichází v době, kdy kyjevské přestřelky a přesilové síly ustupují na frontě.

„Tohle hodně pomůže,“ řekla agentuře AFP v hlavním městě zdravotní sestra Oksana (50 let).

„Nejdůležitější je mít se čím bránit. Ať už civilisté, nebo naši muži. To nám zachrání životy,“ řekla.

Ukrajinští představitelé uvedli, že zpoždění pomoci způsobilo zranitelnost civilistů a donutilo je stáhnout se na bojiště, protože Rusko se snaží upevnit svou výhodu.

Ale většina z nich bez ohledu na to cítila úlevu.

„Samozřejmě ještě není pozdě,“ řekl agentuře AFP 19letý holič Dmytro.

„Každopádně potřebujeme pomoc. Ať už je pozdě nebo brzy, stejně to pomůže,“ řekl.

Ukrajinské síly začátkem tohoto měsíce uvedly, že situace kolem frontového města Chasiv Jar je „obtížná a napjatá“ a že Rusko rozpoutává nepřetržitou palbu.

Oznámila také nárůst počtu civilních obětí. Rusko bombardovalo město Ukrajinsk ve východní Doněcké oblasti a zabilo 82letou ženu, uvedla v neděli prokuratura.

„Kromě toho čtyři muži ve věku od 21 do 53 let utrpěli různě závažná zranění,“ uvedla doněcká oblastní prokuratura. „Bylo poškozeno šest obytných budov.“

Samostatně Rusko odpálilo „balistické střely“ na jižní Oděskou oblast, zaměřující se na logistickou infrastrukturu a přístavy a také na obranné síly na jihu země.

Dodala: „Výbuchová vlna a úlomky raket zničily soukromé domy.“

…Musíme vás požádat o malou laskavost.

Jak jste možná slyšeli, The Moscow Times, nezávislý zpravodajský zdroj již více než 30 let, byl ruskou vládou nespravedlivě klasifikován jako „zahraniční agent“. Tento do očí bijící pokus umlčet náš hlas je přímým útokem na integritu žurnalistiky a hodnoty, které si ceníme.

My, novináři The Moscow Times, odmítáme být umlčeni. Náš závazek poskytovat přesné a nezaujaté zprávy o Rusku zůstává pevný. Ale potřebujeme vaši pomoc, abychom mohli pokračovat v naší kritické misi.

Vaše podpora, bez ohledu na to, jak malá, má velký význam. Pokud můžete, podpořte nás pouze měsíčně 2. Nastavení je rychlé a můžete si být jisti, že každý měsíc budete mít velký dopad podporou otevřené, nezávislé žurnalistiky. Děkuji.

Kompletní

READ  Los Australian Open se zpozdil kvůli nejistotě ohledně vízového statusu Novaka Djokoviče

You May Also Like

About the Author: Miláčku Alexander

Kávový fanatik. Přátelský fanoušek zombie. Oddaný praktik popkultury. Zlý obhájce cestování. Typický organizátor.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *